Izrael chce pogodzić Cypr i Turcję dla dobra wydobycia węglowodorów

26 lipca 2016, 10:15 Alert
ropa platfoma
fot. ENI

(Ekathimerini/Wojciech Jakóbik)

Prezydent Cypru Nicos Anastasiades i premier Izraela Benjamin Netanjahu potwierdzili wolę współpracy w sektorze gazu ziemnego podczas wizyty Anastasiadesa w Izraelu, która odbyła się 24 lipca.

Strony omówiły współpracę przy wydobyciu ze złóż Afrodyta i Jiszai. Do września ministrowie odpowiedzialni za energetykę w obu krajach mają sfinalizować dyskusję na ten temat.

Jak podaje izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych, kraje zgodziły się, że spór cypryjsko-turecki musi zostać rozwiązany dla dobra rozwoju wspólnych projektów wydobywczych. – Izrael jest mocno zainteresowany rozwiązaniem tej sprawy – podał resort. Przywódcy Cypru i Izraela podkreślili znaczenie trójstronnych ram współpracy z udziałem tych krajów i Grecji. Do końca roku mają się spotkać, by omówić sporne kwestie.

Do podobnego spotkania premiera Izraela doszło z udziałem przedstawiciela Turcji. 28 czerwca kraje zdecydowały o normalizacji stosunków i podpisały stosowny dokument w tej sprawie. Tel Awiw akcentował perspektywy współpracy energetycznej.