Izrael może pomóc Europie z gazem ziemnym

14 czerwca 2022, 13:30 Alert

– Możemy pomóc Europie z gazem ziemnym – zadeklarował premier Izraela Naftali Benet po spotkaniu z szefem włoskiego rządu Mario Draghim. Rozmawiali oni również o potrzebie jak najszybszego odblokowania eksportu ukraińskiego zboża – podaje Polska Agencja Prasowa.

Flaga Izraela. Fot. Freepik
Flaga Izraela. Fot. Freepik

Na wspólnej konferencji prasowej po rozmowach w Jerozolimie Draghi oświadczył: „Jeśli chodzi o energię, to pracujemy razem nad wykorzystaniem złóż gazu ze wschodniego rejonu Morza Śródziemnego i nad rozwojem energii odnawialnej – zapowiedział Draghi podczas konferencji prasowej w Jerozolimie.

– Chcemy zmniejszyć naszą zależność od rosyjskiego gazu i przyspieszyć transformację energetyczną w kierunku celów klimatycznych, jakie sobie wyznaczyliśmy – wyjaśnił premier Włoch.

Jednym z głównych tematów jego rozmowy z szefem izraelskiego rządu była wojna na Ukrainie. – Włochy wspierają i będą dalej wspierać Ukrainę oraz jej pragnienie, by być częścią Europy – mówił Draghi.

– Rozmawialiśmy również o ryzyku katastrofy humanitarnej z powodu blokady portów nad Morzem Czarnym. Musimy pilnie działać na rzecz bezpiecznych korytarzy do transportu zboża. Mamy bardzo mało czasu, bo za kilka tygodni nowe zbiory będą gotowe i niemożliwe może być ich zachowanie – powiedział.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Niemcy mogą dać 10 mld dolarów pożyczki na zakupy gazu spoza Rosji