Czy Izrael porzuci neutralność i dostarczy broń Ukrainie?

22 września 2022, 14:30 Alert

O zaangażowaniu Iranu w dozbrajanie Rosji wiadomo już od jakiegoś czasu. Możliwe, że w suplementowanie rosyjskiej zbrojeniówki jest zaangażowana również Korea Północna, choć kraj oficjalnie temu zaprzecza. Z kolei w zeszłym tygodniu pojawiły się doniesienia sprzedaży izraelskich systemów antydronowych Ukrainie. Zainicjowała ją nienazwana firma, a transakcja ma się odbyć za pośrednictwem Polski – podaje Zman Yisrael. Tel-Awiw oficjalnie pozostaje neutralny w stosunku do rosyjsko-ukraińskiej wojny. Czy przyzwolenie rządu izraelskiego na taką transakcję może wiązać się z wyborem strony w konflikcie?

Flaga Izraela. Fot. Freepik
Flaga Izraela. Fot. Freepik

Rosjan dozbraja Iran, a Ukraińców może dozbroić Izrael

W poprzednim tygodniu pojawiały się doniesienia o irańskich dronach wykorzystywanych przez Rosjan na ukraińskim froncie. Miałyby one suplementować niedobory rosyjskiej armii, spowodowane niewydolnością krajowej produkcji zbrojeniowej wynikającą z sankcji gospodarczych. Według domniemań amerykańskich polityków Rosja miała też sprowadzać amunicję z Korei Północnej, czemu oficjalnie zaprzeczyli Koreańczycy. Z kolei niedawno pojawiły się doniesienia prasowe, jakoby firma w Izraelu starała się obejść formalnie neutralną politykę państwa wobec konfliktu, sprzedając Ukrainie systemy antydronowe. Rzeczone systemy miałyby najpierw trafić do Polski, aby ta z kolei mogła przekazać je Ukrainie.

Hebrajskojęzyczna witryna Zman Yisrael donosi, że nienazwana izraelska firma zbrojeniowa planuje dostarczyć systemy antydronowe podmiotowi w Polsce, wiedząc, że to Ukraina jest ich ostatecznym odbiorcą. Pomimo tego, że systemy te kwalifikują się jako zaawansowana technologia defensywna, której rząd w Tel Awiwie zakazał eksportować na Ukrainę, tamtejsze ministerstwo obrony nie wykazuje skłonności do wstrzymania dostawy. Ciekawą okoliczność tej transakcji stanowi jej zbieżność z pojawieniem się doniesień o obecności irańskich irańskich dronów Shahed-136 na ukraińskim froncie.

Przez większość konfliktu Izrael w dużej mierze starał się chronić swoje stosunki z Moskwą, nie opowiadając się po żadnej ze stron. Obejmowało to odmowę dołączenia do grona  narodów wspierających Ukrainę militarną pomocą. Jeszcze przed inwazją Tel Awiw podobno wpłynął na uchylenie amerykańskich planów wyposażenia Kijowa w wyprodukowane w Izraelu baterie przeciwlotnicze Iron Dome. Jednak w związku z zaangażowaniem Teheranu w pomoc jednej ze stron, neutralna polityka Tel Awiwu wobec konfliktu może ulec zmianie w związku z rywalizacją izraelsko-irańską na Bliskim Wschodzie.

Korea Północna wypiera się suplementowania rosyjskiej armii w amunicję

Rosyjski przemysł zbrojeniowy cierpi pod ciężarem sankcji. Na początku miesiąca zastępca rzecznika amerykańskiego departamentu stanu Vedant Patel powiedział, że ​​Rosja kupuje miliony sztuk amunicji i pocisków artyleryjskich z Korei Północnej do użytku w Ukrainie. Należy pamiętać, że każda umowa kupna broni z Korei Północnej jest pogwałceniem rezolucji ONZ mających na celu zakaz rozprzestrzeniania broni z tego kraju.

Pjongjang oficjalnie zdementował zarzuty o sprzedaży amunicji do Rosji. – Niedawno USA i inne siły wroga rozmawiały o naruszeniu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz rozpowszechniały pogłoski o handlu bronią między KRLD a Rosją. Nigdy wcześniej nie eksportowaliśmy broni ani amunicji do Rosji i nie planujemy ich eksportować – czytamy w oświadczeniu przedstawiciela Ministerstwa Obrony KRLD.

DroneDj/Zman Yisrael/Ukrainska Pravda/Szymon Borowski

Rosja wyposaża się w irańskie drony. Powodem są sankcje