Rosja wyposaża się w irańskie drony. Powodem są sankcje

14 września 2022, 13:45 Alert

Analitycy wywiadu brytyjskiego informują, że siły Władimira Putina są zmuszone zaopatrywać się w sprzęt z Korei Północnej i Iranu – przekazuje serwis BreakingNews. Przyczyną są sankcje europejskie, które mocno odbijają się na przemyśle zbrojeniowym Rosji. Tym samym zmuszają ją do kupowania sprzętu od innych sankcjonowanych państw.

Flaga Iranu. Źródło: Flickr
Flaga Iranu. Źródło: Flickr

Wyczerpują się rosyjskie zapasy uzbrojenia

Analitycy brytyjskiego wywiadu obronnego uważają, że Moskwa w coraz większym stopniu pozyskuje broń z innych silnie sankcjonowanych państw, ponieważ jej własne zapasy się wyczerpują. Powodem są sankcje, które uderzają w rosyjski przemysł zbrojeniowy. Informacja o problemach Rosji ze sprzętem pojawiła się jakiś czas temu, jednak obecnie pojawił się dowód na jej zakupy w Iranie. Podczas ostatniej kontrofensywy wojsko ukraińskie strąciło drona typu Shahed-136 koło Kupiańska – podaje Obrona Ukrainy na Twitterze. Samobójczy dron został zestrzelony, ale nie zdetonował po uderzeniu w ziemię.

Ukraińcy zestrzelili samobójczego drona

– Shahed-136 to jednokierunkowy bezzałogowy statek powietrzny o deklarowanym zasięgu 2500 kilometrów. Podobne systemy wyprodukowane w Iranie były prawdopodobnie używane w atakach na Bliskim Wschodzie, w tym przeciwko tankowcowi MT Mercer Street w lipcu 2021 roku – podaje Brytyjskie Ministerstwo Obrony w oświadczeniu. – Utrata Shahed-136 w pobliżu linii frontu sugeruje, że istnieje realistyczna możliwość, że Rosja próbuje wykorzystać system do przeprowadzania ataków taktycznych, a nie przeciwko bardziej strategicznym celom położonym dalej na ukraińskim terytorium – napisano dalej w komunikacie.

Armia rosyjska może kupować też koreańskie pociski

Sankcje europejskie mocno oddziałują na rosyjską zbrojeniówkę. Istnieją również podejrzenia, że Rosja importuje duże ilości amunicji i pocisków rakietowej z Korei Północnej. Wojsko rosyjskie poniosło ciężkie straty w dobie całej wojny, a ostatnio musiało wycofać się z okolic Iziumu w obliczu kontrnatarcia Ukraińców.

BreakingNews/Szymon Borowski

Rosja musi sprowadzać amunicję z Korei Północnej – podaje wywiad USA