Izraelski efekt motyla na rynku gazu w Europie

10 października 2023, 06:00 Alert

Jedno ze złóż gazu Izraela znajduje się blisko Strefy Gazy, w której odbywają się działania zbrojne po ataku terrorystycznym Hamasu. Zatrzymanie wydobycia może pośrednio uderzyć w ceny gazu w Europie.

Ministerstwo energetyki Izraela poinstruowało amerykański Chevron, by zatrzymał wydobycie na złożu Tamar znajdującym się na morzu blisko Strefy Gazy, w której ma się odbyć kontrofensywa lądowa Izraelskich Sił Obrony. Platformy wydobywcze znajdują się w zasięgu rakiet Hamasu. Złoże Lewiatan znajdujące się bliżej Cypru jest nadal eksploatowane. Większość gazu ze złoża Tamar trafia na rynek krajowy, a 20 procent na eksport.

Według Kommiersanta spadek podaży z Tamar może spowodować większe zużycie gazu z innych złóż w Izraelu zatrzymanie eksportu do Egiptu, a stamtąd pochodzi część LNG docierającego do Europy i w ten sposób spadnie podaż na rynku europejskim. Izraelczycy przygotowują system dystrybucji gazu w butlach na wypadek pojawienia się niedoborów w regionach zaopatrywanych dotąd z Tamar.

Wydobycie ze złoża Tamar sięgało 10,2 mld m sześc. w 2022 roku. Lewiatan zapewnia 11,4 mld m sześc. rocznie. Istnieje jeszcze złoże Karish o wydobyciu 0,3 mld m sześc. Izrael zużywał 12,7 mld m sześc. rocznie w 2022 roku, a 9,2 mld m sześc. trafiało do Egiptu i Jordanu.

Egipt wykorzystywał gaz Izraela do eksportu przez instalacje LNG na rynek Europy południowej. Jednakże Egipcjanie zwiększyli zużycie tego paliwa i ograniczyli eksport do Europy na korzyść rynku krajowego. Gazociąg z Izraela do Egiptu o nazwie East Mediterranean Gas ciągnie się morzem wzdłuż Strefy Gazy.

Już sama obawa o spadek podaży gazu w Europie może mieć wpływ na giełdę TTF, na którą oddziałują spekulacje rynkowe. Gaz drożeje tam od rozpoczęcia nowego tygodnia notując wzrost z 36 euro za megawatogodzinę piątego października do 43 euro dziewiątego października. To skutek zaostrzenia sytuacji geopolitycznej oraz ochłodzenia w Europie.

Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Izrael odpowiada na atak terrorystyczny odcięciem dostaw energii do Strefy Gazy