Sasin jest pewny, że spór między amerykańskim i koreańskim koncernem atomowym zostanie rozwiązany

28 listopada 2023, 09:30 Alert

W poniedziałek, były minister aktywów państwowych Jacek Sasin, w rozmowie z dziennikarzami wyraził przekonanie, że konflikt między Westinghouse a KHNP o technologię służącą do budowy reaktora zostanie zażegnany.

Budowa reaktora APR1400 w ZEA. Fot. KHNP
Budowa reaktora APR1400 w ZEA. Fot. KHNP

Polska Agencja Prasowa (PAP) informuje, że podczas wywiadu w Polsacie, Jacek Sasin odniósł się do słów Grzegorza Onichimowskiego, który stwierdził, że spór między Westinghouse i KHNP może blokować budowę polskiej elektrowni jądrowej. Według byłego ministra konflikt ten znajdzie rozwiązanie, a spółki osiągnął konsensus. Nie widzi też przeciwskazań do kontynuowania polskiego projektu. Uważa, że temat sporu i elektrowni jądrowej wykorzystywany jest politycznie

– Politycy Platformy Obywatelskiej będą szukali dziury w całym, będą szukali pretekstu, żeby te inwestycje w energetykę jądrową zatrzymać. Nie tylko zresztą tę, ale również są już takie sygnały, co do tej drugiej, dużej elektrowni w Choczewie na Pomorzu, tej rządowej budowanej w porozumieniu z Amerykanami – cytuje Jacka Sasina PAP.

Spór między amerykańskim Westinghouse i koreańskim KHNP tyczy pochodzącej z Korei Południowej technologii. Według Amerykanów transfer technologii reaktora APR1400 wymaga zgody rządu USA, rozwiązanie technologiczne pochodzi od Combustion Egineering, które zostało przejęte przez Westinghouse. Konflikt trafił przed amerykański sąd, który odrzucił pozew amerykańskiego koncernu, ten zapowiedział odwołanie.

Obie firmy rywalizują nie tylko w Polsce, ścierają się m.in. w Czechach o kontrakt na rozbudowę elektrowni jądrowej w Dukovany.

Polska Agencja Prasowa / Marcin Karwowski

Kolejny zwrot sporu jądrowego USA i Korei o Polskę. Ciąg dalszy nastąpi?