Jaceniuk: Umowa o budowie interkonektora Polska-Ukraina podpisana

20 stycznia 2015, 09:15 Energetyka
Arsenij Jaceniuk
Premier Arsenij Jaceniuk - twarz reform na Ukrainie.

Szef ukraińskiego rządu Arsenij Jaceniuk poinformował w poniedziałek, że między ukraińską firmą Naftohaz i polską Gaz-System została podpisana umowa dotycząca budowy interkonektora, który pozwoli transportować na Ukrainę gaz z terminalu LNG w Świnoujściu.

„Chcę podkreślić, że chodzi tutaj nie o rewers rosyjskiego gazu, lecz o dostawę gazu z terminali LNG w Świnoujściu i Kłajpedzie” – mówił Jaceniuk podczas konferencji po spotkaniu z polską premier Ewą Kopacz, która w poniedziałek składa wizytę w Kijowie. Dodał, że interkonektor umożliwi rocznie dostawę 10 mld metrów sześciennych gazu na Ukrainę.

Jaceniuk zaznaczył też, że podczas rozmowy poruszona została kwestia euroazjatyckiego korytarza dostaw ropy, ale „szczegóły będą omawiane podczas posiedzenia dwustronnej komisji gospodarczej”.

Szef ukraińskiego rządu podkreślił, że szczególne znaczenie ma wymiana transgraniczna między państwami. Powiedział, że na mocy ustawy o małym ruchu granicznym prawie 150 tys. obywateli Ukrainy i tyle samo obywateli Polski ma możliwość poruszania się w ramach małego ruchu granicznego. „Możemy zwiększyć liczbę tych obywateli prawie do miliona” – podkreślił Jaceniuk.

Źródło: CIRE.PL