Jak cyfrowa zimna wojna rozwinie się w 2017 roku

20 grudnia 2016, 06:45 Alert
komputer cyfryzacja cyber praca

2016 okazał się rokiem coraz bardziej zaawansowanych i niszczących cyberataków. W jaki sposób wpłynie to na cyfrowy świat w przyszłym roku? Portal enterpriseinnovation.net pyta ekspertów firm zajmujących się bezpieczeństwem.

Nowa zimna wojna na cyfrowym polu bitwy

Artykuł 5 Paktu NATO uznaje cyberataki za akty wojny. Coraz więcej krajów jest skłonnych przeprowadzać cyberataki do osiągnięcia swych politycznych celów. Nieuczciwi hakerzy mogą manipulować wydarzeniami, a generalnie cyberterroryzm staje się rosnącym problemem.

Zagrażają nam autonomiczne maszyny

Stoimy wobec widma autonomicznych maszyn zaprojektowanych w celu wyszukiwania podatności na sieciowe ataki. Będzie to rosnące zagrożenie w przyszłym roku, prowadzące do swoistego wyścigu zbrojeń. Samodzielnie funkcjonujące maszyny mogą być tworzone przez nieuczciwych hakerów (w tym również działające na rzecz państw), by szkodzić narodowym cybersystemom uważanym za przeciwników.

Platformy głosowe

Będą się zmieniały sposoby dostępu do sieci, danych i aplikacji. Pojawią się systemy sztucznej inteligencji aktywowane głosem. Istniejący w nich asystenci będą się dostosowywać do zachowań i oczekiwań użytkowników, biorąc pod uwagę ich wcześniejsze doświadczenia. Moga one nawet ograniczać ich samodzielność. W przyszłym roku znacząco wzrośnie liczba aplikacji takich jak znane nam już Siri czy Alexa, co spowoduje nowe zagrożenia.

Zmiana pokoleniowa

Tak zwani millennialsi są przedstawicielami kulturowej zmiany, której następstw prawdopodobnie nie potrafimy sobie jeszcze wyobrazić. Może ona zagrozić polityce cyberbezpieczeństwa w przedsiębiorstwach, ponieważ ci młodzi ludzie bardzo chętnie dzielą się osobistymi informacjami. ponieważ ciągle zmieniają normy kulturowe, w tym również w pracy, coraz częściej firmowe systemy mogą być narażone na cyberataki.

Ochrona danych

W 2017 roku zabrzmi ostatni dzwonek przed wprowadzeniem Ogólnej Regulacji Ochrony Danych Osobowych ustanowionej przez Komisję Europejską. Wejdzie ona w życie w końcu maja 2018 r. Będzie obowiązywała wszystkie organizacje (instytucje i przedsiębiorstwa), bez względu na ich wielkość. Wpłynie również na wzrost kosztów.