Jakie są kierunki rozwoju rynku giełdowego dla sektora OZE? (NA ŻYWO)

2 lipca 2021, 13:30 Energetyka

Witamy w relacji na żywo z konferencji Instytutu Jagiellońskiego i Towarowej Giełdy Energii „Kierunki rozwoju rynku giełdowego dla sektora OZE”. Materiał jest aktualizowany na bieżąco.

Fot. BiznesAlert.pl.
Fot. BiznesAlert.pl.

13:20

Transmisja konferencji prasowej dobiegła końca. Zachęcamy do śledzenia naszych kolejnych relacji oraz zapoznania się z prezentowanym podczas dzisiejszego wydarzenia raportem, który jest możliwy do pobrania: tutaj.

13:11

– Nie da się standaryzować wszystkich kontraktów. Zakres dostosowania jest zawężony do kilku kategorii. Standard jest potrzebny w przypadku, gdyby miało dojść do obrotu umowami. Żeby zwiększać koncentrację obrotu, trzeba posługiwać się zunifikowanym produktem. Trend ten jest oczywisty z punktu widzenia giełdy. Mając na uwadze wzrost znaczenia produkcji energii w odnawialnych źródłach, Towarowa Giełda Energii wraz z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej rozpoczęła prace nad stworzeniem odpowiednich rozwiązań dla sektora OZE. Raport, który Państwu prezentujemy, jest pierwszym efektem naszej współpracy. Przedstawia on szereg rozwiązań giełdowych, z uwzględnieniem możliwości, jakie dają umowy cPPA. Opracowane instrumenty ułatwią zawieranie korporacyjnych umów sprzedaży energii na szeroką skalę. Raport stanowi także podstawę do dalszych konsultacji z rynkiem oraz impuls do prowadzenia działań w ramach TGE i PSEW oraz zainteresowanych mechanizmami giełdowymi ekspertami – zapewnia Piotr Zawistowski, prezes zarządu Towarowej Giełdy Energii.

12:59

– Struktura geologiczna jest zróżnicowana, podziemne zgazowanie węgla jest ryzykowne. Były negatywne konsekwencje zgazowania węgla, np. w Australii, gdzie dochodziło do podziemnych wybuchów. W polskich warunkach również jest takie ryzyko. Nie wiadomo czy złożę węgla nie zapłonie w czasie gazyfikacji. Technologia zgazowania węgla nie zapewnia nam bezpieczeństwa, to nie jest remedium dla Polski. Pracujemy w MKIS nad wykorzystaniem CCS, CCU, dwutlenku węgla. Bierzemy je pod uwagę, ale chcemy aby były to technologie bezpieczne dla polskiej gospodarki. Jesteśmy członkiem UE i nie możemy narażać polski na obciążenia związane z emisjami w kolejnych sektorach gospodarki – zapowiedział sekretarz stanu w ministerstwie klimatu i środowisko Ireneusz Zyska.

12:54

– Biorąc pod uwagę specyfikę przedsiębiorstw, standaryzacja zawierania umów zrobiłaby więcej złego niż dobrego. Trudno skroić rozwiązania, które odpowiadałyby zapotrzebowaniem każdego zakładu. Dostępność i elastyczność rozwiązań jest zaletą, ponieważ każdy podmiot może wybrać takie rozwiązanie, które najbardziej odpowiada ich charakterystyce – powiedziała Irena Gajewska z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

12:51

– Współpracujemy z ośrodkami opiniotwórczymi, dziękuję za merytoryczny dialog, który jest dla nas cenny. Nie działamy w bańce, dzięki temu dialogowi mamy kontakt z branżą. Prowadzimy w MKIS 4 duże partnerstwa z branżą, m.in partnerstwo ws. MFW ,w którym jest ponad 150 podmiotów, uczelni, firm, przedstawiciele samorządów, czy stowarzyszeń gospodarczych. Dzięki temu, przygotowujemy się do rozwiązywania problemów. Mamy technologie wodorowe, które staną się poszerzeniem możliwości sieci elektroenergetycznym np. poprzez magazynowanie energii w magazynach wodorowych – powiedział sekretarz stanu w ministerstwie klimatu i środowisko Ireneusz Zyska.

– Ogromną nadzieją jest CPPA, czyli umowy długoterminowe. Trzeba wprowadzić zabezpieczenia dla tych projektów, aby instytucje finansowe miały do nich zaufanie. Przygotowujemy duży program magazynów energii wodorowej na tzw. końcówkach sieci, po to aby zwiększyć jej bezpieczeństwo na poziomie lokalnym. Wprowadzamy udogodnienia dla PV, pozwalając inwestować na gruntach skarbu państwa i na gruntach KOWR. Od 2 czerwca trwały konsultacje dotyczące ustawy prawo energetyczne, w kontekście m.in umów cPPA. Jesteśmy gotowi do zmian, czekamy na sugestie rynku. Chcemy żeby prawo wyprzedzało rozwój rynku – zapowiedział.

Sekretarz Zyska oznajmił również, że Polska ma stabilny kierunek i nie ulega modzie związanej z zieloną ideologią, ponieważ obowiązkiem rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa i konkurencyjności polskiej gospodarki. – Jestem przekonany, że cena energii wywarzanej z OZE będzie jeszcze niższa. Musimy zadbać aby branża OZE mogła się swobodnie rozwijać, aby trend rozwojowy był trwały i niezachwiany – podkreślił.

12:30

– W tej chwili, jeśli chcemy sprzedawać produkt, musi on być czysty. Energia odnawialna w szczególności energetyka wiatrowa na lądzie może być rozwiązaniem problemów przemysłu. Może być to element istotny z punktu widzenia transformacji przemysłu i energetyki. Jeśli do naszych systemów podłączymy magazyny energii i będziemy korzystać z wodoru, będziemy w stanie zaspokajać 100 procent naszego zapotrzebowania na energię z OZE – powiedział przewodniczący, Forum Odbiorców Energii elektrycznej i Gazu Henryk Kaliś.

12:24

– Aukcje w ostatnich latach pokazują, że OZE, a w szczególności wiatr na lądzie, produkują najtańszą energię. Zasadniczą blokadą w rozwoju OZE jest kwestia przyłączenia do sieci. Nasza współpraca z odbiorcami energochłonnymi otworzyłaby nam moc przyłączeniową, co rozwiązałoby kilka problemów: przyłączeń do sieci i dostaw zielonej energii. Nasza branża nie wymaga takiego wsparcia jak w poprzednich latach, wymaga to pewnych zmian w podejściu instytucji finansowych. Dzięki współpracy z giełdą, rynek ten zyska na przejrzystości – podkreśliła Irena Gajewska z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

12:14

– Dziś mamy w sumie 4,7 GW w fotowoltaice, do czego dochodzą moce zakontraktowane, gdzie w sumie możemy dołożyć około 5 GW w perspektywie kilku lat. W 2025 możemy przekroczyć 20 GW, a biorąc pod uwagę rozwój energetyki prosumenckiej, będzie tego jeszcze więcej. Jest to ważne z perspektywy wypełniania założeń Europejskiego Zielonego Ładu, ale też Polskiego Ładu, gdzie założyliśmy rozwój tego sektora, nowego systemu zarządzania i magazynowania energii. Stworzymy nowy system z udziałem agregatorów. To nie tylko kwestia obniżenia emisyjności, ale zwiększenia konkurencyjności gospodarki polskiej. Ma temu służyć także nowela prawa energetycznego, dzięki której rynek ten będzie się dynamicznie rozwijał. To konieczność, by wspierać polski przemysł. Bez czystej energii nie poradzimy sobie z konkurencją globalną – dodał sekretarz stanu w ministerstwie klimatu i środowisko Ireneusz Zyska.

12:08

– Najważniejsze dla nas jest maksymalizowanie udziału polskich firm w sektorze odnawialnych źródeł energii. Ostatnie lata przyniosły dynamiczny rozwój sektora OZE. Najbardziej opłacalnym źródłem energii jest wiatr na lądzie. Mamy znaczącą perspektywę rozwoju tego rynku, mamy 6,5 GW mocy zainstalowanej, zakontraktowane mamy 4,5 GW, czyli za 2-3 lata w polskim systemie energetycznym znajdzie się około 11 GW mocy zainstalowanej. Wierzę, że projekt liberalizacji zasady 10H przyniesie oczekiwane zmiany i większą akceptację energetyki wiatrowej przez polskie społeczeństwo – powiedział sekretarz stanu w ministerstwie klimatu i środowisko Ireneusz Zyska.

12:00

Konferencja prasowa rozpoczęła się.

11:50

Za 10 minut rozpocznie się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowany zostanie raport Instytutu Jagiellońskiego. Transmisję z wydarzenia można śledzić tutaj.

Opracowali Mariusz Marszałkowski, Michał Perzyński i Gabriela Cydejko