EnergetykaGaz.

Jakóbik: Polska i Ukraina razem. Wspólna konferencja ruszy mimo ataków

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy. fot. Ministerstwo Spraw Zagranicznych

– Rosyjska polityka energetyczna wykracza poza realizację celów biznesowych. Ma znaczenie dla bezpieczeństwa w regionie. Z tego powodu Rosjanie atakują współpracę Polska-Ukraina mającą na celu odparcie rosyjskiego zagrożenia. Tej tematyce będzie poświęcony Kongres Przemysłowy Obronność i Energetyka: Europa i Ukraina 2017 w Warszawie – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl. 

W lutym tego roku pisałem o tym, jak rosyjska propaganda uderza we współpracę Polski i Ukrainy. Rosjanie podkopują zbliżenie tych krajów pomimo różnic historycznych, czego przykładem może być dezinformacja wokół uroczystości w Hucie Pieniackiej i inne działania mające antagonizować Polaków i Ukraińców z użyciem ekstremistów po obu stronach.

Rosjanie kładą także kłody pod nogi współpracy polsko-ukraińskiej przy istniejącej infrastrukturze gazowej jak połączenie Hermanowice-Drozdowicze, nie pozwalając na większe wykorzystanie jej przepustowości w celu zwiększenia dostaw gazu z Zachodu przez Polskę na Ukrainę, a przez to zwiększenie prawdopodobieństwa, że podobnie jak robi to od listopada 2015 roku, strona ukraińska poradzi sobie bez surowca z Rosji.

Rosyjska dezinformacja portretuje Polskę i Ukrainę jako kraje z podobnymi problemami, o podobnej niestabilności politycznej i nieprzewidywalności. Robi to, aby obniżyć ich wiarygodność w sporach toczących się na arenie Unii Europejskiej.

Chodzi o decyzję Komisji Europejskiej ws. odnogi Nord Stream w Niemczech, która miała pozwolić na zwiększenie dostaw gazu z Rosji z pominięciem Ukrainy i pozwalające ugruntować pozycję Gazpromu w Europie Środkowo-Wschodniej bez budowy nowej infrastruktury. Opór PGNiG i polskiego rządu pozwolił zawiesić decyzję, a jeśli wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej będzie po myśli Polaków, cofnąć ją. Naftogaz i rząd Ukrainy wsparły Polaków jako interwenci w sporze.

Polacy i Ukraińcy współpracują także w ramach krytyki projektu Nord Stream 2, czyli nowej infrastruktury z Rosji do Niemiec, która miałaby pozwolić na podwojenie dostaw przez Morze Bałtyckie i dzięki odnodze EUGAL na rozprowadzenie gazu po Europie Środkowo-Wschodniej ze szkodą dla bezpieczeństwa, rynku i dywersyfikacji.

Na ten temat będą rozmawiać w Warszawie przedstawiciele rządów obu krajów, jak wicepremierzy Mateusz Morawiecki i Stepan Kubiw. Konferencja Fundacji Pułaskiego zaplanowana na 20 kwietnia ma łączyć tematykę bezpieczeństwa energetycznego oraz obronności. Z punktu widzenia krytyki projektu Nord Stream 2 ma to szczególne znaczenie, bo argumenty z zakresu obronności mogą posłużyć do politycznej decyzji o zablokowaniu tego przedsięwzięcia.

Obawy o bezpieczeństwo w związku z rosyjską obecnością na Morzu Bałtyckim znalazły odzwierciedlenie w dokumentach ze szczytu NATO w Warszawie. Są także ważne w dyskusji na temat oceny projektu w krajach skandynawskich.

Jak podaje resort rozwoju, 21 kwietnia odbędzie się VI posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej. Przewodniczyć mu będą wspomniani Morawiecki i Kubiw. Obrady dotyczyć będą najważniejszych obszarów polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej w tym, w szczególności: handlowo-inwestycyjnej, rozwoju przedsiębiorczości, współpracy w dziedzinie rolnictwa, energetyki, infrastruktury, finansowo-bankowej, w dziedzinie turystyki i innych.

Wagę współpracy Polski i Ukrainy oraz konferencji Fundacji Pułaskiego, podczas której mają zostać przeprowadzone kluczowe rozmowy na ten temat pokazuje atak propagandowy kremlowskiego Sputnika. Termin wydarzenia był kilkukrotnie przesuwany z niejasnych przyczyn. W wydarzenie bezpośrednio uderzył Sputnik, który przy okazji krytyki konferencji powtórzył tezę o irracjonalnych Polakach i Ukraińcach. Rozmowy 20 kwietnia mają potencjał pokazać, jak bardzo pomylił się z oceną rosyjski organ propagandowy.


Powiązane artykuły

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...
Pierwszy polski wiatrak na Morzu Bałtyckim. Fot. Orlen

Jest pierwszy wiatrak Orlenu na Bałtyku

Orlen i kanadyjski Northland Power rozpoczęły instalację morskich turbin wiatrowych w polskiej części Bałtyku. Pierwszy wiatrak o mocy 15 MW...

Udostępnij:

Facebook X X X