Jakubowski: Terminal LNG może pobić kolejny rekord przeładunku cystern

19 grudnia 2018, 10:15 Energetyka
Terminal LNG w Świnoujściu. Fot. PLNG
Terminal LNG w Świnoujściu. Fot. PLNG

Dzisiaj w biurze Polskiego LNG odbył się briefing prasowy, podczas którego ogłoszono wiadomość o rozbudowie terminala LNG w Świnoujściu. – To kamień milowy – powiedział prezes spółki Paweł Jakubowski.

– Spółka obecnie zajmuje się kilkoma osiągnięciami: zbliżamy się do 50. dostawy LNG do terminala w Świnoujściu. Dodatkowo usługa przeładunku LNG na cysterny jest pożądana, do tej pory załadowaliśmy 3600 cystern, w przyszłym roku pobijemy rekord. Załadowaliśmy najwięcej autocystern spośród europejskich terminali. Mamy też możliwość przeładunku LNG na tzw. izokontenery. Osiągnęliśmy też rekord dobowy w tankowaniu autocystern – aż 24 sztuki. To oznacza, że terminal działa coraz efektywniej – powiedział Jakubowski.

Prezes Polskiego LNG mówił, że w szeroko pojętej energetyce rośnie zapotrzebowanie na gaz, rozbudowywana jest też sieć dystrybucyjna, przyczyniają się do tego unijne i państwowe regulacje, między innymi ustawa o paliwach alternatywnych. – W związku z tymi okolicznościami widzimy potrzebę na rozbudowę terminala, i odpowiedzią na tę sytuację jest rozbudowanie terminalu LNG – powiedział.