AlertWszystko

Jamalski gazoport otrzyma nową pomoc od rządu

Projekt Jamał LNG - wizualizacja.

Projekt Jamał LNG - wizualizacja.

(Interfax/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński)

Ministerstwo rozwoju gospodarczego uzgodniło warunki dla wydania projektowi Jamał LNG drugiej transzy z Funduszu Bogactwa Narodowego (FBN) w wysokości 75 mld rubli – powiedział agencji Interfax wiceszef resortu Nikołaj Podguzow.

– Przekazanie drugiej transzy jest uwarunkowane wypełnieniem ustalonych zasad. Jest to porozumienie resortu gospodarki oraz bankami – uczestnikami finansowania projektu tzw. testów technicznych, które mówią o tym, że projekt jest zrealizowany i oddany do eksploatacji – stwierdził Podguzow.

– Dlaczego jest to ważne. Gdyby te testy nie zostały wykonane, obecna gwarancja akcjonariuszy na spłatę zobowiązań w tym i FBN. I te testy uzgodniliśmy z bankami a odpowiednie pismo zostało przesłane do ministerstwa finansów – dodał.

Warto przypomnieć, że 24 sierpnia agencja RIA Novosti informowała o wypowiedzi dla dziennikarzy ministra rozwoju gospodarczego Aleksiej Uljukajew, którystwierdził, że rosyjskie władze dążą do powiązania udzielenia kolejnej transzy środków z FBN na realizację projektu Jamał LNG z pozyskaniem finansowania z innych źródeł.

Jak informował 24 sierpnia BiznesAlert.pl rosyjska spółka naftowa Novatek należąca do Leonida Michelsona i Giennadija Timczenko jest bliska osiągnięcia porozumienia z chińskim funduszem inwestycyjnym w sprawie sprzedaży 9,9 procent udziałów w projekcie Jamał LNG.

– Pojawia się kwestia dotycząca powiązania finansowania z FBN z finansowaniem z innych źródeł. Nie chcemy znaleźć się w sytuacji kiedy to nasze zobowiązania dotyczące FBN realizujemy w pełni a względem pozostałych inwestorów – nie do końca. Chcemy zsynchronizować te dwie rzeczy. Dopóki oni nie przedstawili sprawy w ten sposób jaki my byśmy chcieli – powiedział Uljukajew.

Jak informował 31 lipca BiznesAlert.pl,według dyrektora do spraw finansowych Novateku Marka Jetway w ciągu najbliższych kilku tygodni spółka spodziewa się uzyskania drugiej transzy środków z FBN w wysokości 75 mld rubli.

Pierwsza część środków z FBN na rzecz projektu Jamał LNG tj. 75 mld rubli została przekazana w lutym tego roku. Na początku czerwca minister finansów Anton Siluanow mówił, że druga transza zostanie przekazana po raporcie dotyczącym sukcesów związanych z zainwestowanymi w ramach pierwszej transzy pieniędzmi. 10 lipca poinformowano, że Jamał LNG w pełni zainwestować przekazane mu dotychczas środki.

– Niedawno razem z naszymi partnerami podpisaliśmy przed ministerstwem finansów gwarancję o wyrażeniu zainteresowania uczestnictwem w projekcie Jamał LNG co jest warunkiem dla otrzymania drugiej transzy środków z FBN. Oczekujemy, że druga transza w wysokości 75 mld rubli zostanie nam przekazana w przeciągu kilku najbliższych tygodni – 0powiedział dyrektor finansowy Novateku.

Warto odnotować, że w czerwcu (o czym informował BiznesAlert.pl) szef rosyjskiej spółki Leonid Michelson oczekiwał, że pozyska wspomnianą drugą część środków w lipcu, a nie jak wcześniej zapowiadano do końca czerwca. W lutym rosyjskie ministerstwo finansów ze środków Funduszu nabyło obligacje Jamał LNG o łącznej wartości nominalnej 1,21 mld dolarów na sumę 75 mld rubli w ramach pierwszej transzy wydzielonych z NFB środków. Całkowita wysokość środków wydzielonych dla Novateku wynosi 150 mld rubli.

Wówczas zapytany przez dziennikarzy o dotyczące uzyskania drugiej transzy z Funduszu Michelson odpowiedział ,,Będzie to raczej w lipcu. Myślę, że będzie to lipiec”. Jeszcze w marcu szef Novateku zapowiadał, że wspomniane środki zostaną wypłacone w drugim kwartale tj. do końca czerwca. O problemach finansowych projektu Jamał LNG pisaliśmy w naszej analizie pt. Problemy Jamał LNG czyli Gazprom skazany na gazociągi.

Projekt Jamał LNG przewiduje budowę terminala LNG o przepustowości 16,5 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie w oparciu o bazę surowcową zlokalizowaną na złożu Południowe Tambejskoje. Całkowity koszt projektu wynosi 26,9 mld dolarów. Oczekuje się, że pierwszy etap budowy terminala zostanie zakończony w 2017 roku.

Planowane są w sumie trzy etapy inwestycji. Projekt jest realizowany przez Novatek razem z francuskim Totalem oraz chińskim CNPC gdzie Rosjanie posiadają 60 procent udziału a pozostałe spółki odpowiednio po 20 procent. W ramach projektu uzgodniono sprzedaż skroplonego gazu ziemnego (LNG) dla hiszpańskiej spółki Gas Natural (2,5 mln ton rocznie), CNPC (3 mln ton rocznie), Total (4 mln ton), Novatek Gas & Power (2,86 mln ton rocznie) oraz Gazprom Marketing & Trading (3 mln ton rocznie).

Warto odnotować fakt, że 3 września podczas wizyty rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w Chinach przedstawiciele Novateku oraz Funduszu Jedwabnego Szlaku (FJS) podpisali ramową umowę o zakupie 9,9 procent udziałów w projekcie Jamał LNG . Dzięki temu FJS będzie uczestniczył w swoim pierwszym projekcie w sektorze naftowo-gazowym.

Czytaj więcej:

Gazprom sprzeda LNG Niemcom i Japończykom

20 mld dolarów na jamalski gazoport

Grecy pomogą Chińczykom przy rosyjskim gazoporcie


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X