Japończycy nauczą PGE EJ1 zarządzać projektami jądrowymi

7 sierpnia 2017, 07:00 Alert

Polacy ze spółki zajmującej się projektem elektrowni jądrowej udadzą się we wrześniu do Japonii. Będą się uczyć zarządzania przedsięwzięciami tego typu.

Elektrownia jądrowa Doel. Fot. Wikimedia Commons
Elektrownia jądrowa Doel. Fot. Wikimedia Commons

Według informacji japońskiego JAIF International Cooperation Center (JICC), w przyszłym miesiącu przedstawiciele ministerstwa energii i spółki PGE EJ1 zajmującej się polskim projektem jądrowym odwiedzą stolicę Japonii, Tokio, gdzie odbędzie szkolenie z zarządzania projektem jądrowym od strony finansowej.

Głównym zmartwieniem w tym zakresie jest unikanie eskalacji kosztów, która wynika z opóźnień. Te z kolei są spowodowane stopniem skomplikowania tego typu projektów, a także konieczności zapewnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa, np. na wypadek ataku terrorystycznego. W przyszłości odbędą się także seminaria w Krakowie i Warszawie.

Japończycy z JICC będą uczyć PGE EJ1 w jaki sposób uniknąć nieprzewidzianego wzrostu kosztów. Zależy to od odpowiedniego zarządzania projektem, które wyklucza postawę wykonawcy znaną z przypadku polskiego terminalu LNG w Świnoujściu, gdzie włoski Saipem groził opuszczeniem placu budowy w razie braku dopłaty za dalsze prace.

JICC jest finansowane w 99 procentach przez rząd japoński. Zajmuje się promocją technologii jądrowych firm Japonii. 60-70 procent pracy jednego z urzędników JICC zajmuje Polska.

Wojciech Jakóbik