(Prime/Piotr Stępiński)
Zdaniem wiceprezydenta spółki Tokyo Gas Co. Ltd. Shigeru Muraki budowa gazociągu i dostaw dzięki niemu surowca z Rosji do Japonii oraz innych państw azjatyckich odpowiada strategicznym oraz ekonomicznym interesom obydwóch państw a także zwiększy bezpieczeństwo energetyczne regionu.
– Budowa gazociągu jest projektem długofalowym, który ma sens z punktu widzenia poszerzenia rynku, stabilności dostaw oraz bezpieczeństwa energetycznego. Jeśli gazociąg połączy Rosję, Japonii, Koreę oraz Chiny to stanie sią on czynnikiem wzmocnienia stosunków pomiędzy nimi poprzez energetykę – powiedział w wywiadzie dla agencji RIA Novosti Muraki.
Podkreślił on, że Japonia jest obecnie uzależniona gazu skroplonego (LNG) ale ,,jeżeli myślimy o zwiększeniu wykorzystania gazu ziemnego to należy myśleć o dywersyfikacji dostawców oraz dywersyfikacji cen”.
– Uważam, że gazociąg posiada wystarczającą siłę konkurencyjną -stwierdził Muraki. – Na jego budowę potrzebujemy od 10 do 20 lat jeżeli w rezultacie będzie zbudowany gazociąg do Azji Północno-Wschodniej co przyczyni się do energetycznej stabilności regionu i przyniesie korzyści dla Rosji – dodał.
– Rosyjskie korzyści w Europie polegają na tym, że jest tam większa sieć gazociągów co stało się dla Rosji cudowną szansą dla długoterminowych, dużych dostaw gazu. Dlatego dla Rosji jest sens aby myśleć o nim strategicznie – powiedział wiceszef Tokyo Gas.
Dla Japonii przewaga gazociągu polega na stabilności dostaw surowca a także w tym, że zwiększy ona konkurencyjność cen błękitnego paliwa.
– Na przykład obecnie ceny gazu są wyższe od cen węgla. Uważam, że korzyścią Japonii wynikającą z gazociągu jest uzyskanie możliwości otrzymywania stabilnych dostaw gazu ziemnego po cenach, które mogą konkurować z cenami węgla. Będzie odgrywał to pozytywną rolę zarówno dla zmniejszenia emisji dwutlenku węgla a także do zwiększenia zapotrzebowania na surowiec. Uważam, że ta idea jest wystarczająca dla tego aby oba państwa mogły o niej rozmawiać – przekonuje Muraki.
Jego zdaniem Japoński Instytut Gospodarki Energetycznej oraz Instytut Badawczy Energetyki Rosyjskiej Akademii Nauk we wspólnych badaniach ocenili perspektywy dla LNG oraz gazociągu, w których stwierdzili, że ceny surowca dostarczanego przez magistralę są w stanie w pełni konkurować z ceną skroplonego gazu.
Muraka uważa, że gazociąg ma znaczenie także dla zacieśnienia relacji dwustronnych.
– Z punktu widzenia tego jakie korzyści mógłby przynieść gazociąg dla obydwóch stron i co można zrobić aby nadać nowy impuls dla relacji rosyjsko-japońskich uważam, że kwestia gazociągu jest nadal aktualna. Japonia może kupować LNG ale nie z Rosji. Także i dla Rosji zakup LNG jest bardzo ograniczony – stwierdził Muraka.
Rozmowa wiceszefa Tokyo Gas odbyła w kuluarach podczas Trzeciego Forum Rosyjsko-Japońskiego, które rozpoczęło się wczoraj w Tokio.