Japonia chce walczyć z emisją CO2 za pomocą innowacji

18 kwietnia 2019, 10:00 Alert
vapor cloud vapor clouds steam energy energy industry power industry environment engineering energy production production of energy energy generation electricity chimneys economy industry ecology climate change greenhouse effect global warming Carbon diox

Władze Japonii zaapelowały w połowie kwietnia do społeczeństwa i przedstawicieli biznesu o to by dążyć do pełnej redukcji emisji dwutlenku węgla.

Cel ten miałby zostać osiągnięty koło 2050 roku i realizowany za pomocą m.in. technologii umożliwiających pochłanianie CO2.

Apel jest związany z obecnymi pracami Japonii nad długoterminową strategią rozwoju polityki klimatycznej, której kształt ma być zaprezentowany przed Organizacją Narodów Zjednoczonych, czyli jeszcze przed szczytem G20, który ma się odbyć w czerwcu w Japonii. Strategia będzie obejmować działania, które pomogą w realizacji celów klimatycznych, ustalonych podczas zawarcia porozumienia paryskiego w 2015 roku, które zakłada zahamowanie wzrostu globalnej temperatury na poziomie „dużo poniżej 2 stopni Celsjusza”.

Japończycy chcą rozwinąć obszar sekwestracji dwutlenku węgla (CCS) oraz wychwytywania i utylizacji CO2 (CCU) do 2030 roku. Komercyjne wykorzystywanie tych technologii powinno być możliwe także przed 2030 rokiem. W planach jest również zmniejszenie kosztów produkcji wodoru do jednej dziesiątej do 2050 toku.

Reuters/Patrycja Rapacka