AlertAtomEnergetykaŚrodowisko

Chiny wprowadzają embargo na japońskie owoce morza po uwolnieniu wody z Fukushimy

Elektrownia jądrowa Fukushima. Fot. tepco.co.jp

Elektrownia jądrowa Fukushima. Fot. tepco.co.jp

W czwartek w Japonii rozpoczęto pierwszy zrzut oczyszczonej wody do Oceanu Spokojnego po katastrofie elektrowni jądrowej Fukushimie. Jest to kontrowersyjne rozwiązanie, co skłoniło Chiny do wprowadzenia zakazu importu owoców morza z Japonii.

Japońscy rybacy silnie sprzeciwiali się temu planowi w obawie, że jeszcze bardziej zaszkodzi to ich biznesowi, a Pekin i Seul również wyraziły zaniepokojenie, czyniąc z tego kwestię polityczną.

W odpowiedzi na tę informację chińskie organy celne ogłosiły w czwartek zakaz przywozu owoców morza z Japonii. Jak wynika z zawiadomienia, zakaz wszedł w życie natychmiast i będzie miał wpływ na cały import owoców morza. Chińskie ministerstwo zdrowia oświadczyło, że „będzie dynamicznie dostosowywać odpowiednie środki regulacyjne, aby zapobiec ryzyku zrzutu wody skażonej nuklearnie dla zdrowia i bezpieczeństwa żywności w naszym kraju”.

Cała sytuacja wywołała ogromne zaniepokojenie społeczności międzynarodowej i ekologów. W czwartkowym oświadczeniu dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Mariano Grossi zapowiedział, że eksperci MAEA będą monitorować zrzut wody, aby był on zgodny ze standardami bezpieczeństwa.

Organizacja Narodów Zjednoczonych oznajmiła również, że uruchomi stronę internetową zawierającą aktualne dane na temat zrzutu i ponownie zapewniła, że MAEA będzie obecna na miejscu przez cały czas uwolnienia wody do oceanu.

Co ważne, japońskie władze deklarują, że uwolnienie radioaktywnej wody będzie odbywać się stopniowo, a każda partia będzie podlegać specjalnemu oczyszczeniu. Firma TEPCO, która zajmuje się składowaniem i zabezpieczaniem zbiorników planuje uwolnić ponad 31 tys. ton uzdatnionej wody (ok. 500 basenów olimpijskich) do końca marca 2024 roku. Jednak jest to tylko niewielka część składowanej wody, a cała operacja może potrwać 30-40 lat.

Associated Press / Jacek Perzyński

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej wydała zgodę na spuszczenie wody z Fukushimy


Powiązane artykuły

Zdjęcie ilustracyjne, Foto: clientearth

Polacy chcą większych wydatków na ochronę przed zmianami klimatu

70 procent Polek i Polaków oczekuje od rządu większych nakładów na bezpieczeństwo klimatyczne – wynika z raportu przygotowanego przez zespół...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X