Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej wydała zgodę na spuszczenie wody z Fukushimy

4 lipca 2023, 15:25 Alert

Japoński plan uwolnienia oczyszczonych ścieków z miejsca katastrofy jądrowej w Fukushimie jest zgodny ze światowymi standardami bezpieczeństwa, stwierdziła Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.

Elektrownia jądrowa Fukushima. Fot. tepco.co.jp
Elektrownia jądrowa Fukushima. Fot. tepco.co.jp

Mimo że, od katastrofy w Fukushimie minęło już 12 lat, to rząd w Tokio cały czas musi walczyć ze skutkami trzęsienia ziemi, które wywołało falę tsunami i doprowadziło do skażenia radioaktywnego w regionie elektrowni jądrowej.

Agencja stwierdziła, że ​​propozycje „kontrolowanych, stopniowych zrzutów oczyszczonej wody” do Oceanu Spokojnego „miałyby znikomy wpływ radiologiczny na ludzi i środowisko”, powiedział dyrektor generalny Rafael Grossi.

Urzędnicy MAEA będą nadal sprawdzać uwalnianie ścieków i prowadzić monitoring całą dobę. Wnioski z badania agencji umożliwiają Japonii „podjęcie decyzji, które możesz chcieć podjąć, aby kontynuować i przejść do następnej fazy” – powiedział Grossi podczas spotkania z premierem Kishidą.

Obecnie Japonia magazynuje skażoną wodę w specjalnych zbiornikach. Zrzut odpadów, o objętości ok. 500 basenów olimpijskich, ma rozpocząć się latem i potrwać 30-40 lat.

– Nie pozwolę na uwolnienie odpadów, które zaszkodziłoby ludziom lub środowisku w Japonii lub na całym świecie – powiedział dziennikarzom premier Kishida. – Będę nadal dokładnie wyjaśniać w kraju i za granicą konieczność naszej decyzji, w oparciu o podstawy naukowe i przy wysokim stopniu przejrzystości – dodał.

Propozycja została ostro skrytykowana przez chiński rząd, wywołała publiczne protesty w Korei Południowej i spotkała się ze sprzeciwem niektórych lokalnych mieszkańców i członków japońskiego przemysłu rybnego.

– Ten proces rozcieńczania oraz filtrowania chemicznego nie jest niczym nowym. Jest to powszechna praktyka w branży jądrowej – powiedział Grossi. Zaznaczył, że wiele krajów (Chiny, Stany Zjednoczone i Korea Południowa) spuszcza do oceanów wodę zawierającą radionuklidy.

Japonia starała się o wsparcie MAEA, aby pokazać, że plan jest zgodny z dziesięcioleciami standardowej praktyki organizacji. Według Grossiego, który potwierdził, że niedawno prowadził rozmowy w Chinach, MAEA będzie współpracować z rządem w Tokio, aby zapewnić sąsiednim krajom gwarancje bezpieczeństwa.

Bloomberg / Jacek Perzyński

Wójtowicz: Syndrom Fukushimski, czyli miejsce atomu w nowym japońskim miksie energetycznym (ANALIZA)