Hakerzy chcą powstrzymać zrzut wody po katastrofie w Fukushimie

18 sierpnia 2023, 15:30 Alert

Międzynarodowa grupa hakerska Anonymous przeprowadziła cyberataki przeciwko japońskim ministerstwom i firmom. Jest to protest przeciwko planowanemu uwolnieniu uzdatnionej radioaktywnej wody z uszkodzonej elektrowni jądrowej Fukushima do Oceanu Spokojnego.

fot. Pixabay

Anonymous intensyfikuje swoje ataki od zeszłego miesiąca, krótko po tym, jak Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej stwierdziła w swoim raporcie końcowym, że planowany zrzut wody będzie zgodny ze światowymi standardami bezpieczeństwa.

Organizacje zaatakowane przez międzynarodową grupę hakerów to Japońska Agencja Energii Atomowej, Japan Atomic Power i Japońskie Towarzystwo Energii Atomowej.

Oprócz trzech organizacji związanych z energią jądrową na liście znalazły się strony internetowe firmy Tepco, japońskie ministerstwo gospodarki, handlu i przemysłu oraz strona Partii Liberalno-Demokratycznej.

– Potrzebna jest czujność, ponieważ ataki mogą się nasilić po spuszczeniu wody do oceanu – powiedział  Hitoshi Yakatama, rządowy ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.

Członek Anonymous powiedział ostatnio w wywiadzie dla Kyodo News, że polityka japońskiego rządu dotycząca wypuszczania uzdatnionej wody jest nieprzejrzysta, a obywatele nie mogli uczestniczyć w procesie decyzyjnym.

Mimo że, od katastrofy w Fukushimie minęło już 12 lat, to rząd w Tokio cały czas musi walczyć ze skutkami trzęsienia ziemi, które wywołało falę tsunami i doprowadziło do skażenia radioaktywnego w regionie elektrowni jądrowej.

Rząd w Tokio podkreśla, że nie może nieustannie składować skażonej wody, a na początku lipca przedstawił plan stopniowych zrzutów oczyszczonej wody z miejsca katastrofy jądrowej w Fukushimie do Oceanu Spokojnego. Co ważne, plan został zaakceptowany przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej. Zrzut wody ma rozpocząć się w sierpniu tego roku.

Jednak działania japońskiego rządu spotkały się z ostrą krytyką Pekinu, Seulu i międzynarodowych organizacji ekologicznych. Miejscowy rybacy i niektóre sąsiednie kraje nadal sprzeciwiają się temu planowi, a Chiny wprowadziły ogólne testy promieniowania na japońskich owocach morza.

The Japan Times / Jacek Perzyński

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej wydała zgodę na spuszczenie wody z Fukushimy