AlertAtomBezpieczeństwoEnergetykaŚrodowisko

Hakerzy chcą powstrzymać zrzut wody po katastrofie w Fukushimie

fot. Pixabay

Międzynarodowa grupa hakerska Anonymous przeprowadziła cyberataki przeciwko japońskim ministerstwom i firmom. Jest to protest przeciwko planowanemu uwolnieniu uzdatnionej radioaktywnej wody z uszkodzonej elektrowni jądrowej Fukushima do Oceanu Spokojnego.

Anonymous intensyfikuje swoje ataki od zeszłego miesiąca, krótko po tym, jak Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej stwierdziła w swoim raporcie końcowym, że planowany zrzut wody będzie zgodny ze światowymi standardami bezpieczeństwa.

Organizacje zaatakowane przez międzynarodową grupę hakerów to Japońska Agencja Energii Atomowej, Japan Atomic Power i Japońskie Towarzystwo Energii Atomowej.

Oprócz trzech organizacji związanych z energią jądrową na liście znalazły się strony internetowe firmy Tepco, japońskie ministerstwo gospodarki, handlu i przemysłu oraz strona Partii Liberalno-Demokratycznej.

– Potrzebna jest czujność, ponieważ ataki mogą się nasilić po spuszczeniu wody do oceanu – powiedział  Hitoshi Yakatama, rządowy ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.

Członek Anonymous powiedział ostatnio w wywiadzie dla Kyodo News, że polityka japońskiego rządu dotycząca wypuszczania uzdatnionej wody jest nieprzejrzysta, a obywatele nie mogli uczestniczyć w procesie decyzyjnym.

Mimo że, od katastrofy w Fukushimie minęło już 12 lat, to rząd w Tokio cały czas musi walczyć ze skutkami trzęsienia ziemi, które wywołało falę tsunami i doprowadziło do skażenia radioaktywnego w regionie elektrowni jądrowej.

Rząd w Tokio podkreśla, że nie może nieustannie składować skażonej wody, a na początku lipca przedstawił plan stopniowych zrzutów oczyszczonej wody z miejsca katastrofy jądrowej w Fukushimie do Oceanu Spokojnego. Co ważne, plan został zaakceptowany przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej. Zrzut wody ma rozpocząć się w sierpniu tego roku.

Jednak działania japońskiego rządu spotkały się z ostrą krytyką Pekinu, Seulu i międzynarodowych organizacji ekologicznych. Miejscowy rybacy i niektóre sąsiednie kraje nadal sprzeciwiają się temu planowi, a Chiny wprowadziły ogólne testy promieniowania na japońskich owocach morza.

The Japan Times / Jacek Perzyński

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej wydała zgodę na spuszczenie wody z Fukushimy


Powiązane artykuły

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i kanclerz Niemiec Friedrich Merz, foto: president.gov.ua

Ukraina prosi Niemcy o nową broń. Na liście obrona powietrzna, pojazdy i EW

Kijów przygotował listę pilnych potrzeb wojskowych i przekazał ją niemieckiemu rządowi. Ukraina prosi o wsparcie m.in. w zakresie obrony powietrznej,...

Udostępnij:

Facebook X X X