Japonia jest zagrożona blackoutem

22 marca 2022, 06:30 Alert

Rząd japoński ogłosił po raz pierwszy w historii ostrzeżenie przed niedoborem dostaw energii ze względu na to, że trzęsienie ziemi z zeszłego tygodnia zmusiło część elektrowni do wyłączenia i pozbawiło Japonię rezerw niezbędnych do stabilnej pracy systemu elektroenergetycznego.

Flaga Japonii. Źródło Wikicommons
Flaga Japonii. Źródło Wikicommons

Ministerstwo gospodarki, handlu i przemysłu Japonii ogłosiło ostrzeżenie przed blackoutem w regionach zaopatrywanych przez TEPCO i Tohoku Electric Power Co ze względu na spadek temperatury i spodziewany wzrost zapotrzebowania na energię. Rząd wezwał obywateli do ograniczenia zużycia. – Wzywamy do współpracy na rzecz oszczędzania energii na tyle, na ile to możliwe, na przykład poprzez ustawienie termostatów w okolicy 20 stopni Celsjusza i wyłączanie niepotrzebnych świateł – apelował sekretarz Hirokazu Matsuno na konferencji prasowej cytowany przez Reuters.

Aura ma się zrobić cieplejsza od środka tygodnia i środki bezpieczeństwa mogą zostać wówczas wycofane. Trzęsienie ziemi na południowym wschodzie Japonii zmusiło ją do zatrzymania pracy sześciu elektrociepłowni TEPCO i Tohoku Electric Power Co. TEPCO ostrzega, że 22 marca mogą pojawić się wieczorem blackouty na niektórych obszarach kraju.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Aby być jak Japonia, Polska musiałaby stać się wyspą