AlertEnergetykaOZE

Japonia przeznaczy ponad 100 milionów dolarów na odbudowę Ukrainy

Zniszczenia w Ukrainie Fot. Freepik

Zniszczenia w Ukrainie Fot. Freepik

Rząd w Tokio obiecał, że przeznaczy 106 mln dolarów na wsparcie odbudowy Ukrainy. Ponadto oba kraje rozmawiają o nowych porozumieniach inwestycyjnych, które mają przyśpieszyć rozwój gospodarczy Ukrainy – podaje agencja Kyodo.

Japonia i Ukraina rozmawiają o powojennej odbudowie kraju i planują podpisać ponad 10 memorandów o współpracy podczas Japońsko-Ukraińskiej Konferencji Promocji Odbudowy Gospodarczej, która odbędzie się 19 lutego w Tokio.

Japońska pomoc w wysokości 106 mln dolarów zostanie wykorzystana na zakup sprzętu do rozminowywania, tymczasowych mostów oraz innych środków pilnie potrzebnych do wspierania wysiłków na rzecz odbudowy rozdartego wojną kraju.

Interesujące jest, że zarówno Tokio jak i Kijów planują rozpocząć negocjacje w sprawie porozumienia inwestycyjnego, którego celem będzie promowanie udziału japońskich firm w projektach odbudowy. Japońskie media podają, że memoranda o współpracy, które mają zostać podpisane na spotkaniu, obejmują m.in. opiekę medyczną, cyberbezpieczeństwo i projekty farm wiatrowych.

Należy wspomnieć, że w styczniu Japonia ogłosiła wpłatę 37 mln dolarów na fundusz NATO w celu zapewnienia dodatkowego wsparcia dla Ukrainy, w tym systemu wykrywania bezzałogowych statków powietrznych. Co ważne, Tokio nie może udzielić bezpośredniej pomocy wojskowej, gdyż jest to niezgodne z zapisami o obronności w konstytucji, która ma bardzo pacyfistyczny charakter.

Po prawie dwóch latach wojny w Ukrainie kraj doznał ogromnych zniszczeń w gospodarczych i w infrastrukturze cywilnej. 15 lutego Bank Światowy przekazał, że po dwóch latach wojny z Rosją całkowity koszt odbudowy Ukrainy wzrósł do 486 mld dolarów w ciągu następnej dekady.

Kyodo / Jacek Perzyński

Firmy z Polski, Japonii i Ukrainy stworzą w Buczy Zieloną Strefę Przemysłową


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...
Projekt terminalu kontenerowego. Fot. Port Szczecin

Skarga Niemców wstrzymuje budowę polskiego terminala kontenerowego

Budowa portu kontenerowego w Świnoujściu została wstrzymana. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję środowiskową projektu po skardze niemieckiej organizacji...

Udostępnij:

Facebook X X X