Fakt przejęcia przez Rosję Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej i inne działania Rosji są niedopuszczalne. Potępiamy je jako kraj, który przeżył wypadek w Fukushimie. Domagamy się, by Rosja jak najszybciej zaprzestała tych działań – powiedział Seiji Kihara, zastępca sekretarza generalnego Gabinetu Ministrów Japonii.
Piątego października prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret, zgodnie z którym Zaporoska Elektrownia Jądrowa przejdzie na własność Rosji. Na czele spółki eksploatacyjnej elektrowni stanął były główny inżynier elektrowni jądrowej Bałakowo, Oleg Romanenko. Wszyscy dotychczasowi pracownicy zostaną wkrótce zatrudnieni przez nową rosyjską spółkę JSC. Ich wynagrodzenia i wszelkie dodatki socjalne mają być zachowane.
Japonia wprowadza kolejne sankcje na Rosję
Ministerstwo finansów Japonii podało, że Tokio nałożyło sankcje na kolejnych dziewięć rosyjskich firm. Na liście znalazły się spółki z sektora technologicznego, jak i stocznie. Ponadto, na liście sankcyjnej umieszczono 58 nazwisk Rosjan. Są to głównie osoby bezpośrednio związane z aneksją nowych terytoriów do Federacji Rosyjskiej.
Wcześniej Japonia wprowadziła zakaz eksportu towarów i materiałów związanych z bronią chemiczną, towarów luksusowych oraz ciężarówek, wywrotek i buldożerów do Rosji; zabroniony jest też import niektórych gatunków drewna, wódki i innych towarów do Japonii.
Okupacja elektrowni
Zaporoska Elektrownia Jądrowa to największy tego typu obiekt w Europie. Od 4 marca jej teren okupują Rosjanie. Po zajęciu obiektów przez rosyjskie wojska, kierownictwu ukraińskiemu oświadczono, że elektrownia jest teraz własnością Rosatomu 11 września bieżącego roku, firma Energoatom postanowiła odłączyć elektrownię od sieci ze względów bezpieczeństwa. Od tego momentu obiekt nie wytwarza energii elektrycznej.
1prime/Wojciech Gryczka
Rosjanie chcą przejąć kontrolę nad Zaporoską Elektrownią Jądrową