Tchórzewski: Japonia pomoże przy budowie elektrowni na gaz ze zgazowania węgla

13 marca 2018, 07:00 Alert

Podejmujemy się budowy elektrowni zasilanej gazem ze zgazowania węgla – powiedział w poniedziałek w Radiu Maryja minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że elektrownia powstanie w Bogdance, przy kopalni węgla.

Polsko-japońskie seminarium poświęcone czystym technologiom węglowym. Fot. BiznesAlert
Fot. BiznesAlert

„W tej chwili z udziałem Japończyków podejmujemy się budowy elektrowni przy kopalni węgla kamiennego w lubelskiej Bogdance, która będzie zasilana gazem pochodzącym ze zgazowania węgla, w zamkniętym obiegu” – powiedział w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie Radia Maryja Tchórzewski.

„Prąd wytworzony z tego typu gazu jest traktowany jako elektrownia gazowa” – dodał Tchórzewski. Dodał, że „chcemy traktować to jako pilotaż”.
Japończycy projektują i użytkują technologie IGCC (Integrated Gasification Combined Cycle), charakteryzujące się wyższą sprawnością i mniejszą emisją, niż najbardziej zaawansowane klasyczne bloki węglowe.

W technologii IGCC, w której węgiel jest przeprowadzany do tzw. syngazu (gaz syntezowy, mieszanina tlenku węgla i wodoru), który z kolei jest oczyszczany oraz spalany i napędza turbinę w układzie parowo-gazowym. Technologia IGCC nie wymaga węgla wysokiej jakości, którego pokłady na świecie się kurczą, może bazować na surowcu gorszej jakości, w tym np. na węglu brunatnym. Można też używać biomasy, albo mieszaniny biomasy z węglem.

Polska Agencja Prasowa