Japonia znosi sankcje wobec Iranu

22 stycznia 2016, 15:30 Alert

(Deutsche Welle/Piotr Stępiński)

ropa

Po wypełnieniu przez Teheran warunków porozumienia dotyczącego programu jądrowego Japonia podjęła decyzję o zniesieniu sankcji wobec Iranu. O tym w piątek 22 stycznia poinformowała agencja dpa powołując się na japońskiego ministra spraw zagranicznych Fumio Kishida.

– Tokio chce nadal rozwijać tradycyjnie, przyjazne stosunki – powiedział Kishida dodając, że zniesienie sankcji pozwoli w najbliższym czasie obydwóm państwom podpisać umowę o inwestycjach. Ponadto banki zarówno  japońskie jak i irańskie otrzymają możliwość otwarcia filii na terytorium państwa partnerskiego oraz przeprowadzania wymiany walut.

Japonia zamierza znów uczestniczyć w eksploatacji dużego, irańskiego złoża ropy Azdegan, którego zasoby są szacowane na 950 mln ton. W 2004 roku Tokio otrzymało 75 procent koncesji na eksplorację złoża jednakże po wprowadzeniu międzynarodowych sankcji umowa została zerwana.

16 stycznia Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała o wypełnieniu przez Iran wszystkich zobowiązań w ramach porozumienia o programie jądrowym w wyniku czego Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone wstrzymały obowiązywanie sankcji wobec Teheranu.