Jaresko: od 1 października Ukraina zmniejsza wysokość renty surowcowej na wydobycie gazu ziemnego

14 lipca 2015, 11:30 Alert
Rura gazowa

(Interfax Ukraina/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Jak poinformowała podczas forum biznesowego Stany Zjednoczone-Ukraina minister finansów Natalia Jaresko od 1 października 2015 roku Ukraina dwukrotnie zmniejszy wartość renty surowcowej pobieranej przy wydobyciu gazu ziemnego.

– Zdecydowaliśmy, iż od 1 października wpłaty do budżetu państwa z tytułu wydobycia gazu ziemnego zostaną zmniejszone o 50 procent a dla nowych odwiertów, które będą wykonywane od 1 stycznia 2016 roku będą one jeszcze większe – powiedziała wczoraj w Waszyngtonie Jaresko.

Później ukraińska minister wyjaśniła, że tzw. renta surowcowa będzie obniżona z poziomu 55 do 29 procent dla odwiertów do głębokości 5 km oraz z 29 do 14 procent do odwiertów o głębokości powyżej 5 km.

Jaresko dodała, że od 2017 roku planowane jest wprowadzenie nowego systemu podatkowego dla wydobycia gazu. Przy czym będzie to obniżona renta przy jednoczesnym wprowadzeniu dopłat korporacyjnych.

W 2014 roku Rada Najwyższa Ukrainy tymczasowo zwiększyła wartość renty surowcowej na wydobycie gazu z poziomu 28 do 55 procent (przy odwiertach na głębokości do 5 km) przez co normy te obowiązywały także w 2015 roku.

Jak informował 25 czerwca BiznesAlert.pl obniżenie wysokości renty surowcowej zostało zawarte w projekcie ustawy nr 2120 na mocy, której zostanie zmieniony artykuł 252 Kodeksu Podatkowego Ukrainy. Dzięki czemu według prognoz wiodącego na świecie firmy consultingowej IHS CERA pozwoli to zwiększyć wydobycie surowca w 2025 roku do 8,5 mld m3 a w 2035 roku do 11 mld m3. Z kolei zdaniem eksperta ds. bezpieczeństwa energetycznego Bogdana Sokołowskiego ,, dla rozwoju ukraińskiego sektora wydobycia gazu konieczne jest wsparcie państwa. Ono tego nie rozumie. Oni nie widzą, że od tego zależy bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy.” Komentując zeszłoroczną decyzję rządu o znacznym zwiększeniu dla spółek wydobywających gaz wpłat do budżetu państwa stwierdził ,,powiedzcie komu przyszłoby do głowy ustalanie dla spółek wydobywających gaz danin do budżetu na poziomie wyższym niż w Europie.