Jarosz: Dobra oferta zawsze znajdzie nabywców

30 października 2013, 14:34 Infrastruktura

Dziś na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zadebiutował drugi największy kolejowy przewoźnik towarowy w Unii Europejskiej – PKP CARGO S.A. Pierwsze transakcje na akcjach spółki zostały zawarte po cenie 80,20 zł, co w porównaniu do ustalonej w ofercie publicznej ceny sprzedaży jednej akcji w wysokości 68 zł stanowiło wzrost o 17,94 proc.

– Inwestorzy jeszcze raz potwierdzili, że nawet, mimo nie do końca sprzyjającej koniunktury, dobra oferta zawsze znajdzie nabywców. Debiut PKP CARGO to przykład kolejnej udanej prywatyzacji przeprowadzonej poprzez giełdę. Liczymy, że ta oferta będzie nie tylko potwierdzeniem pozycji Warszawy jako regionalnego centrum finansowego, ale także istotnym powiewem optymizmu na polskim rynku kapitałowym, który przełoży się na wzrost aktywności inwestorów i przede wszystkim zachęci kolejnych emitentów do debiutu na warszawskim parkiecie – mówi Beata Jarosz, Wiceprezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Wartość oferty PKP CARGO S.A. wyniosła 1,423 mld zł. To największe IPO na GPW w tym roku. Ostateczna liczba akcji oferowanych w ramach oferty publicznej wyniosła 20.926.171. Inwestorom indywidualnym zostało przydzielonych 3.600.000 akcji, co stanowiło ok. 17,2 proc. wszystkich oferowanych akcji. Zapisało się na nie łącznie około 24 tys. inwestorów indywidualnych.

PKP CARGO jest 446. spółką notowaną na Głównym Rynku GPW oraz 17. debiutantem na tym rynku w tym roku.

Grupa PKP CARGO jest największym kolejowym przewoźnikiem towarowym w Polsce i drugim największym w Unii Europejskiej. Ponadto Grupa oferuje swoim klientom usługi dodatkowe, w tym: krajową i zagraniczną spedycję towarów, usługi intermodalne, usługi bocznicowe oraz terminalowe. Grupa PKP CARGO posiada największą flotę kolejowego taboru towarowego w Polsce.