W Toruniu odbywa się Kongres Polska – Chemia 2017. Organizatorem wydarzenia jest Polska Izba Przemysłu Chemicznego. Kongres otworzył dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu, Polska Izba Przemysłu Chemicznego.
Podsumowując poprzedni rok, przypomniał, że wartość produkcji sprzedanej branży chemicznej osiągała 150, 5 mld zł w 2016 r. To wzrost o 4,5 proc. w porównaniu do roku 2015 r. To także wzrost nakładów inwestycyjnych. To świadczy o dobrej kondycji i prorozwojowego nastawienia branży. Branża zatrudniała 279 tys. osób, co stanowi kolejny wzrost rok do roku o kilkanaście tysięcy – powiedział Zieliński.
Wojciech Jasiński, Prezes Zarządu, PKN ORLEN S.A. powiedział, że przed chemią stoją nowe wyzwania, które należy potraktować jako szansę.
– PKN Orlen powinien służyć wzrostowi polskiej gospodarki i korzystać z tego. Tylko wtedy można mieć zbyt na swoje towary, kiedy jest wymagający klient. Wówczas napędzamy rozwój naszej firmy, naszej branży – powiedział. Dodał, że mimo, że Orlen bije rekordy sprzedaży paliw to ta epoka zbliża się do końca.
– Wiemy, że będziemy musieli umieć na to odpowiadać. Wiemy, że będziemy musieli zasilać klientów w energię niekoniecznie wlewając już paliwo do baków. Rosnące znaczenie będzie odgrywał przemysł chemiczny. Rynek europejski jest najbardziej regulowany. Musimy podołać wymogom środowiskowym oraz konkurencji. Wiemy, że czasem rygory te nie służą nam i cześć z nich jest narzucana przez konkurencję, które chce zyskać przewagi na rynku. Chcemy w większy sposób zaangażować się w chemię – powiedział Jasiński. Dodał że odpowiedzią może być elektromobilność, ale spółka wciąż bada ten kierunek.
Podkreślił, że w latach 2017-18 spółka na inwestycje przeznaczy 2 mld zł rocznie. – Chcemy zwiększyć efektywność zakładów. W Czechach realizujemy inwestycje polietylenu PE 3. Podobną inwestycję prowadzimy w Płocku – podkreślił prezes PKN Orlen.
– Współpracujemy także ze startupami, aby dawać szansę młodym firmom i jednocześnie korzystać z innowacji – dodał.