Kamiński: Rozbudowa Elektrowni Jaworzno nie wyklucza OZE

24 października 2018, 10:30 Energetyka
Konferencja EuroPower 2018. Fot. BiznesAlert.pl
Konferencja EuroPower 2018. Fot. BiznesAlert.pl

O roli rozbudowy Elektrowni Jaworzno oraz miejscu OZE w strukturze generacji energii elektrycznej mówił na konferencji EUROPOWER Kamil Kamiński, wiceprezes Grupy Tauron.

– Jaworzno to nasza strategiczna i kluczowa inwestycja, to ostatnia inwestycja Grupy Tauron w węgiel. Wpisuje się to w cele ograniczenia emisji CO2 o 30 procent, więc wysokosprawne źródło Jaworzno broni się – podkreślił gość konferencji.

– Tauron jest obecny w trendach kluczowych w kontekście przestawienia miksu na OZE. Rozważamy nowe inwestycje w aktywa wytwórcze o mocy ok. 700 MW, w tym z OZE. Jeden z projektów jest związany  z negocjacjami zakupu 5 farm wiatrowych o łącznej mocy 200 MW – powiedział Kamil Kamiński.

– Mimo inwestycji w Jaworznie mamy nadzieję na sfinalizowanie transakcji, o których informowaliśmy rynek, które zmienią strukturę wytwarzania na bardziej zielony, współpracujemy z PGNiG nad jednostką w Stalowej Woli, która będzie ukończona w przyszłym roku. Rośnie świadomość naszych klientów, stąd coraz bardziej realne są inwestycje w mniejsze lub większe farmy fotowoltaiczne, bo dostrzegamy, że to ważne dla naszych klientów – podkreślił wiceprezes Grupy Tauron.

– Teraz wszyscy mówią o digitalizacji, na przestrzeni lat Tauron jawił się jako spółka, która przeszła najdłuższą drogę restrukturyzacyjną, szczególnie w sektorze wytwarzania. Proste działania w tym zakresie zostały wyczerpane, więc zdecydowaliśmy się na krok dalej; jest jeszcze więcej synergii do wykorzystania między spółkami w holdingu. Zarządzanie procesowe dało możliwość wymiany doświadczeń między poszczególnymi sektorami w Grupie Tauron, do której wcześniej nie dochodziło. Tauron rozszerzył portfolio produktowe o gaz dla domów. Nowym megatrendem jest uświadamianie klientów przez nas, jeśli chodzi o nieefektywność energetyczną. Zdajemy sobie sprawę z przyzwyczajeń klientów, ale biorąc pod uwagę rosnącą game produktów, coraz większą uwagę przywiązujemy do programu „Klient 360 stopni”, tworzymy aplikacje mobilne, za pomocą których przez jedno kliknięcie można opłacić wszystkie rachunki. Mamy coraz więcej możliwości technologicznych, które z niektórych obszarów działalności wyłączają ludzi – podkreślił.

Jak powiedział, część problemu braku stabilności OZE mogą rozwiązać magazyny energii. – Nie jest to tylko pieśń przyszłości, jako Tauron jesteśmy zaangażowani w dwie instalacje tego typu przy naszych farmach wiatrowych. W obszarze dystrybucji, w mikrosekundzie zachwiania dostaw, możemy zastąpić dostawy do naszych klientów na okres trzech minut – powiedział.