EnergetykaRopa

Jędrzejczyk: Odessa-Brody-Gdańsk musi się opłacać

PKN Orlen jest otwarty na współpracę przy projekcie Odessa-Brody-Gdańsk, który mógłby posłużyć do odbioru kaspijskiej ropy przez Ukrainę. Do marca tego roku ma zostać zakończona aktualizacja studium wykonalności przedsięwzięcia.

– Im więcej możliwości odbioru ropy, tym lepiej dla nas. Jeżeli tego rodzaju projekt będzie realizowany w sposób ekonomicznie opłacalny, to będziemy się w niego angażować – przyznał wiceprezes PKN Orlen ds. finansowych Sławomir Jędrzejczyk podczas konferencji wynikowej spółki za czwarty kwartał 2016 roku.

Jak informował BiznesAlert.pl, w kręgach rządowych w Polsce pojawiła się koncepcja dostarczania ropy naftowej przez omawianą infrastrukturę z Zachodu na Wschód.

Brak pieniędzy

Do końca marca spółka Sarmatia odpowiedzialna za projekt ma dokonać rewizji studium wykonalności projektu. Dostrzega jego mankamenty w obecnej formie. – Szukamy nowych sposobów na sfinansowanie połączenia. Aktualizacja studium wykonalności będzie uwzględniała nowe warunki rynkowe i możliwość pozyskania środków spoza Unii – uspokajał w grudniu 2016 roku Serhiy Skrypka, były prezes. Po tym, jak stanowisko opuścił prezes PERN Igor Wasilewski, prezesem spółki został w styczniu tego roku Mychajło Krawczenko.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, MPR “Sarmatia” utworzyły w 2004 r. ówczesne Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych “Przyjaźń” – obecnie PERN oraz Ukrtransnafta. Spółka została powołana do prac nad projektem przedłużenia tzw. rewersyjnego rurociągu naftowego Odessa-Brody do Adamowa w Polsce i dalej do Płocka oraz Gdańska, a także ewentualnie w kierunku zachodnim. To projekt będący częścią Euro-Azjatyckiego Korytarza Transportu Ropy Naftowej. W 2007 r. udziałowcami MPR “Sarmatia” zostały kolejne podmioty: z Azerbejdżanu State Oil Company of Azerbeaijan, z Gruzji Georgian Oil and Gas Corporation oraz z Litwy Klaipedos Nafta.


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X