Resort klimatu wydał decyzję zasadniczą będącą wyrazem poparcia politycznego dla atomu małej skali postulowanego przez Orlen i Synthos na finiszu pracy rządu Mateusza Morawieckiego przed głosowaniem Sejmu nad wotum zaufania.
– Ministerstwo klimatu i środowiska wydało decyzję zasadniczą dla lokalizacji małych reaktorów atomowych. Tym samym mamy zielone światło do budowy SMRów w Polsce, z których pierwszy powstanie do 2030 roku. To bardzo dobra wiadomość dla Polaków i polskiej gospodarki, bo SMRy to gwarancja taniej energii i ciepła dla miast – poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek na platformie X.
Wcześniej tygodnik Polityka przekonywał, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wydała negatywną opinię w tej sprawie, ale nie ma oficjalnego stanowiska. Szefowa resortu klimatu to obecnie Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Jej rząd Prawa i Sprawiedliwości przejdzie głosowanie Sejmu, w której większość posiada nowa koalicja partii opozycyjnych, które zamierzają przejąć władzę w grudniu z Donaldem Tuskiem w roli premiera.
Resort klimatu przekazał Polskiej Agencji Prasowej, że decyzja zasadnicza rządu dotyczy technologii BWRX-300 w sześciu lokalizacjach: Włocławek, Stawy Monowskie, Stalowa Wola, Ostrołęka, Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza. Trwa postępowanie w sprawie decyzji środowiskowej odnośnie do projektów w Ostrołęce, Włocławku i Stawach Monowskich.
Decyzja zasadnicza to sygnał poparcia politycznego. Orlen Synthos Green Energy to spółka joint venture Orlenu oraz Synthosa pragnąca wykorzystać technologię BWRX-300 od GE Hitachi do budowy reaktorów w Polsce. Wnioskowała o taką decyzję w kwietniu 2023 roku. Wcześniej decyzja zasadnicza rządu zapadła w sprawie elektrowni jądrowej na Pomorzu w technologii AP1000 oraz projektu SMR od KGHM, który rozmawiał dotąd ze spółką NuScale z USA.
Polityka: Atom Orlenu i Synthosa dostał negatywną opinię służb