Jest pierwszy prosument zbiorowy, czyli zielona energia z bloków

5 sierpnia 2023, 06:30 Alert

Prosumenci indywidualni mogą wytwarzać zieloną energię w domkach jednorodzinnych. Prosumenci zbiorowi mogą działać w blokach, wspólnotach mieszkaniowych i nie tylko. Pierwszy tego typu już działa dzięki Narodowemu Centrum Badań Jądrowych.

Fotowoltaika na blokach w Rykach. Fot. NCBJ.
Fotowoltaika na blokach w Rykach. Fot. NCBJ.

– Na początku lipca tego roku zaczął działać pierwszy w Polsce prosument zbiorowy. Umożliwiła to współpraca, w której brał udział Interdyscyplinarny Zakład Analiz Energetycznych (IDEA), będący częścią Narodowego Centrum Badań Jądrowych – czytamy w komunikacie NCBJ.

– Dzięki zaproponowanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, w kwietniu 2022 roku, definicji prosumenta zbiorowego, lokatorzy budynków wielolokalowych mogą produkować energię elektryczną ze wspólnej instalacji i rozliczać przychody pomiędzy wielu mieszkańców. Wprowadzona definicja otwiera nowe możliwości dla 500 tys. istniejących w kraju budynków wielolokalowych, co oznacza rewolucję na polskim rynku i nowy etap rozwoju OZE, tym razem w przestrzeni miejskiej. Utworzenie pierwszego w kraju prosumenta zbiorowego było owocem współpracy IDEA/NCBJ, spółki pracowniczej Enercode Sp. z o.o., będącej częścią IDEA, jak również Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz firm PEB i IB Company. Działająca od miesiąca instalacja powstała na budynku mieszkalnym w Rykach, w woj. lubelskim – czytamy dalej.

– Rozwój fotowoltaiki w ostatnich latach koncentrował się na domach jednorodzinnych. Z uwagi na wyzwania związane z przesyłem dodatkowej energii w sieciach dystrybucyjnych, pojawiła się potrzeba nowych rozwiązań. Odpowiedzią na potrzeby, a zarazem ograniczenie obciążeń sieci, jest instytucja prosumenta zbiorowego dla mieszkańców bloków wielorodzinnych. Składa się na nią podłączona do sieci w budynku i montowana praktycznie bezinwazyjnie na dachu, instalacja fotowoltaiczna oraz prosty system rozliczeń. To połączenie maksymalizuje oszczędności w zużyciu energii poprzez autokonsumpcję energii – czytamy dalej.

Narodowe Centrum Badań Jądrowych / Wojciech Jakóbik