Jest wykonawca gazociągu na potrzeby Elektrowni Ostrołęka

27 lipca 2022, 15:00 Alert

CCGT Ostrołęka, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, podpisała umowę na realizację gazociągu dostarczającego paliwo do bloku gazowo-parowego Elektrowni Ostrołęka. Blisko 28-kilometrowy gazociąg, biegnący przez dwa województwa, mazowieckie i podlaskie, zostanie przyłączony do pracującego już dwukierunkowego interkonektora Polska-Litwa (GIPL).

Elektrownia Ostrołęka. Fot. Energa
Elektrownia Ostrołęka. Fot. Energa

Energa podaje, że gazociąg połączy krajową infrastrukturę z budowanym w Ostrołęce blokiem gazowo-parowym o mocy zainstalowanej ok. 750 MW. To jednostka istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz utrzymania ciągłości dostaw energii dla północno-wschodnich regionów Polski. Blok CCGT w Ostrołęce będzie najbardziej wysuniętą w tej części kraju elektrownią systemową – czytamy w komunikacie.

Spółka liczy na to, że projekt przyczyni się do realizacji unijnych celów klimatycznych. Inwestycja oparta o paliwo gazowe ma zapewnić Polsce odtworzenie części mocy wytwórczych w polskim systemie energetycznym w związku z wycofywaniem z eksploatacji bloków węglowych.

Planowany blok gazowo-parowy w Ostrołęce w ostatniej aukcji głównej rynku mocy, w grudniu 2021 roku, zakontraktował ok. 696 MW obowiązku mocowego, liczonego od 2026 roku. Przy cenie zamknięcia wynoszącej 400,39 zł/kW/rok, przez cały czas trwania 17-letniego kontraktu mocowego jednostka liczyć może na całościowy przychód wynoszący co najmniej 4,73 mld zł – podaje Energa.

Energa/Jędrzej Stachura

Onet: Elektrownia Ostrołęka C w służbie polityki