Jest zielone światło Bundestagu. Czy Niemcy sprzedadzą Rafinerię Schwedt Polakom?

21 kwietnia 2023, 12:15 Alert

Bundestag zatwierdził zmianę prawa energetycznego Niemiec umożliwiającą sprzedaż aktywów Rosnieftu, w tym udziałów większościowych Rafinerii Schwedt, którą mieli się interesować Polacy.

Niemcy flaga parlament
Bundestag. Fot. Max Pixels

382 posłów zagłosowało za, a 272 przeciwko przepisom pozwalającym znacjonalizować aktywa rosyjskiego Rosnieftu w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego po inwazji Rosji na Ukrainę. Co ciekawe, opozycja CDU/CSU krytykowała ustawę jako niesprecyzowaną. Kancelaria Malmendier Legal reprezentująca Rosnieft zapowiedziała, że sprawdzi zgodność tych przepisów z unijnymi.

Aktywa Rosnieftu, w tym akcje w Rafinerii Schwedt (54 procent), znajdują się od września 2022 roku pod zarządem komisarycznym niemieckiej agencji ds. sieci Bundesnetzagentur. Zarząd został przedłużony w marcu 2023 roku po raz pierwszy o sześć miesięcy. Rosnieft zarządza 12 procentami mocy przerobowych rafinerii w Niemczech, posiadając udziały mniejszościowe jeszcze w dwóch obiektach.

Istnieje obawa, że Rosjanie mogą wykorzystać te wpływy na szkodę bezpieczeństwa energetycznego Niemiec oraz regionu. Warto zaznaczyć, że Rafineria Schwedt zaopatruje między innymi Polskę Zachodnią. Niemcy porzuciły dostawy z Rosji, a Polacy nie pozwolili na odbiór ropy przez Rosnieft Deutschland w naftoporcie w Gdańsku.

Media spekulują na temat możliwości zastąpienia Rosnieftu przez polski PKN Orlen. Według informacji BiznesAlert.pl władze regionalne oraz biznes nie są zainteresowane taką opcją. W grę wchodzą inne spółki, jak niemiecki Hoyer. Część polityków niemieckich sugeruje, że należy wpuścić firmę z Kazachstanu, który oferuje Niemcom dostawy ropy przez Ropociąg Przyjaźń ciągnącym się przez Rosję.

Deutsche Welle/Wiedomosti/Wojciech Jakóbik

Polityk AfD: Polski Orlen w Rafinerii Schwedt jest w porządku (ROZMOWA)