Jeszcze w tym roku nowy raport odnośnie zasobów węglowodorów w łupkach

10 listopada 2015, 08:19 Energetyka

Jeszcze w tym roku Państwowy Instytut Geologiczny ma przedstawić nowe szacunki odnośnie zasobów węglowodorów w złożach łupkowych w Polsce – donosi „Rzeczpospolita” i podkreśla, że nie będą one mocno odbiegały od poprzedniego opracowania instytutu na ten temat.

Szczelinowanie hydrauliczne w USA.

Cytowany przez dziennik Adam Wójcicki z PIG ujawnia, że zasoby techniczne wydobywanych węglowodorów w łupkach w basenie bałtycko-podlasko-lubelskim są na podobnym poziomie, jak to wskazano w ostatniej wersji raportu, ale z tym zastrzeżeniem, że jest mniej gazu zimnego, a więcej ropy naftowej.

Przypominamy, że w opublikowanym w marcu 2012 roku raporcie PIG podał, że najbardziej prawdopodobna wielkość zasobów gazu łupkowego w Polsce zawiera się w przedziale od 346 do 768 mld metrów sześciennych. To dużo mniej niż szacowano wcześniej, gdy amerykańska Agencja ds. Energii informowała, że Polska ma 5,3 bln m sześc. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego. Zgodnie z raportem PIG z 2012 roku oszacowana ilość ropy naftowej może wynosić od 215,4 mln ton (z tego 48 mln ton na lądzie) do 267,8 mln ton.

Nowy raport zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami PIG bazuje na ostatnich odwiertach przeprowadzonych w skałach łupkowych. Jak mówi w „Rz” Adam Wójcicki, raport opiera się na informacjach z 64 odwiertów wykonanych w skałach łupkowych w ostatnich kilku latach. Jednocześnie zwraca on uwagę, że poprzednie opracowanie na ten temat bazowało na 39 odwiertach przeprowadzonych w latach 50., 60., 70. i 80.