Były szef Siemensa: Nie ma podstaw do takich ograniczeń dostaw gazu z Rosji przez Nord Stream

29 czerwca 2022, 10:30 Alert

– Opóźnienia w dostawach urządzeń Siemensa dla gazociągu Nord Stream nie uzasadniają takiej skali ograniczenia dostaw gazu przez Gazprom tym gazociągiem – stwierdził były prezes niemieckiego Siemensa Joe Käser w wywiadzie dla gazety Sueddeutsche Zeitung.

Układanie rur Nord Stream 2. Fot. Nord Stream 2 AG
Układanie rur Nord Stream 2. Fot. Nord Stream 2 AG

Dostawy gazu przez Nord Stream

Według Käsera, ograniczenie dostaw gazu przez Nord Stream to jedynie wymówka do działań o charakterze politycznym. Gazprom od połowy czerwca przesyła mniej niż połowę zdolności przesyłowej gazociągu ze względu na opóźnienia w dostawie remontowanej jednej z ośmiu turbin zespołu sprężarkowego tłoczni gazu Portowaja. Kilka dni później Gazprom poinformował o wyłączeniach kolejnych sprężarek ze względu na kończący się resurs i wymagane przeglądy techniczne. Obecnie w tłoczni Portowaja pracują jedynie dwie z ośmie zainstalowanych turbin Siemensa.

Obecnie Nord Stream płynie dziennie maksymalnie 67 mln m sześc. gazu, w stosunku do projektowanej przepustowości sięgającej 170 mln m sześc. gazu na dobę.

Problem z turbinami pojawił się po tym, kiedy Siemens po przeprowadzonym przeglądzie, wysłał jedną z turbin do swojego zakładu w Montrealu. Po wykonanym remoncie wysyłka turbiny z powrotem do Rosji została zablokowana przez kanadyjski rząd. Ottawa tłumaczy swoje działania wprowadzonymi sankcjami na przemysł energetyczny Rosji. Trwają rozmowy pomiędzy rządami Niemiec i Kanady ws. znalezienia „kompromisowego rozwiązania problemu”.

Reuters/Sueddeutsche Zeitung/Mariusz Marszałkowski