„Naszym nadrzędnym celem strategicznym jest wzrost wartości Grupy, stworzenie firmy odpornej na wahania koniunktury, a strategia Grupy JSW będzie skupiać się na długoterminowym, trwałym i stabilnym rozwoju” – napisano w raporcie.
W zaprezentowanych celach cząstkowych JSW chce zwiększyć udział produkcji węgla koksowego w produkcji ogółem do poziomu powyżej 85 proc. od 2020 roku.
JSW chce zoptymalizować strukturę i poziomu kosztów i wdrażać rozwiązania techniczno-technologiczne mające wpływ na efektywność poszczególnych procesów. Spółka podała, że chce utworzyć Fundusz Inwestycyjny Zamknięty aktywów publicznych rynku pieniężnego, który ma być metodą lokaty środków na wypadek dekoniunktury.
Wśród analizowanych inwestycji rozwojowych w segmencie węglowym JSW wymieniła między innymi w KWK „Knurów-Szczygłowice” budowę poziomu 1050 Ruch Knurów i poziomu 1050 Ruch Szczygłowice, a w Ruch Zofiówka udostępnienie i zagospodarowanie zasobów złoża „Bzie-Dębina 2-Zachód” i „Bzie-Dębina 1-Zachód” oraz budowę poziomu 1080.
Udział produkcji pochodzącej z realizacji inwestycji rozwojowych w kopalniach JSW w 2017 roku wyniesie 6 proc., a w 2030 roku wzrosnąć ma do 55 proc. produkcji.
Wśród analizowanych inwestycji rozwojowych w segmencie koksowniczym JSW wymieniła między innymi budowę bloku energetycznego w Koksowni Radlin, instalację odsiarczania gazu w Koksowni Jadwiga i modernizację dwóch baterii koksowniczych w Koksowni Przyjaźń.
Produkcja węgla JSW w III kwartale 2017 r. wyniosła 3,54 mln ton wobec 4,1 mln ton rok wcześniej i 3,78 mln ton w II kwartale. Produkcja węgla koksowego spadła do 2,55 mln ton z 2,85 mln ton rok wcześniej, a węgla energetycznego spadła do 0,99 mln ton z 1,24 mln ton przed rokiem.
Produkcja węgla JSW po trzech kwartałach 2017 roku wynosiła 11,3 mln ton, czyli spadła 10,9 proc. rdr.