JSW apeluje do związków o wstrzymanie działań zmierzających do strajku

29 marca 2021, 11:45 Alert

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) skomentowała doniesienia prasowe, które pojawiły się w ostatnich dniach, m.in. o zapowiedzi strajku w kopalniach i zatrzymania wydobycia. Spółka postrzega je jako działanie na szkodę górników i jej pracowników. – To brak zrozumienia i poparcia, że dla zachowania miejsc pracy i płacy najważniejsza jest kondycja całej Grupy i tworzony wokół niej klimat – pisze JSW w komunikacie.

fot. Dawid Lach / www.jsw.pl

Przedłużenie gwarancji

Zdaniem JSW, wprowadzane zmiany i oszczędności są konieczne. – Jednak dziś wypłaty i miejsca pracy są bezpieczne. Zarząd jest też gotowy dokonać wszelkich starań, aby zagwarantować załodze bezpieczeństwo pracy i płacy na kolejne lata. Protesty wobec tych deklaracji, odbieramy jako działanie przeciwko przedłużeniu gwarancji – czytamy w oświadczeniu.

– Dziś bardzo ważny jest stabilny rozwój firmy, który jest możliwy do osiągnięcia poprzez poprawę efektywności organizacyjnej, technologicznej, produkcyjnej i handlowej, otwarcie na globalne szanse, poszukiwanie nowych potencjałów, dbałość o partnerów biznesowych, a przede wszystkim o załogę, która jest najwyższą wartością firmy – pisze spółka.

Zarząd JSW zaapelował także do strony związkowej o odpowiedzialne działania. – Nade wszystko powinna im przyświecać troska o dobrą, stabilną przyszłość spółki oraz bezpieczeństwo pracowników na kolejne dekady – komunikuje.

Jastrzębska Spółka Węglowa/Jędrzej Stachura

Pandemia i spadek koniunktury na węgiel koksujący kosztowała JSW około półtora miliarda złotych