AlertWszystko

Juncker może przedstawić w Rosji propozycję kompromisu ws. Nord Stream 2

Stacja kompresorowa przy gazociągu Nord Stream. Zdjęcie: Gazprom

Stacja kompresorowa przy gazociągu Nord Stream. Zdjęcie: Gazprom

(Bloomberg/Wojciech Jakóbik)

Jak donosi agencja Bloomberg, podczas wizyty przewodniczącego Komisji Europejskiej w Petersburgu może dojść do porozumienia w sprawie kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2, który miałby doprowadzić nowe ilości rosyjskiego gazu do Europy Środkowo-Wschodniej.

Jean Claude Juncker ma odwiedzić Forum Ekonomiczne w Petersburgu i będzie to pierwsza wizyta tego szczebla w Rosji od czasu wprowadzenia sankcji Unii Europejskiej za nielegalną aneksję Krymu i agresję sił rosyjskich na Ukrainie. Juncker może omówić z prezydentem Rosji Władimirem Putinem kompromisowe rozwiązanie w sprawie Nord Stream 2, który zwiększy dostawy gazu do Niemiec, a co za tym idzie zależność tego kraju i całej Unii Europejskiej od rosyjskiego surowca, a także zagrozi stabilności dostaw przez Ukrainę wspieraną przez Brukselę w wysiłkach na rzecz utrzymania tranzytu rosyjskiego gazu przez jej terytorium.

Przeciwko Nord Stream 2 protestują Polska, kraje Grupy Wyszehradzkiej, państwa bałtyckie i Rumunia. Krytykują go Włosi. Mimo to przygotowania do realizacji projektu postępują: niemiecki regulator przygotowuje gazociąg EUGAL, który ma odprowadzać gaz z Nord Stream 2 do Czech (51 mld m3 rocznie) i Polski (11 mld m3 na rok). Ruszył przetarg na położenie rur po dnie Bałtyku.

Komisja Europejska wprowadziła regulacje antymonopolowe trzeciego pakietu energetycznego, które nie pozwalają na wykorzystanie Nord Stream 2 zgodnie z wolą Gazpromu. Firma nie może być jednocześnie operatorem i dostawcą gazu w ramach projektu, nie może sama wyznaczać sobie stawek tranzytowych i nie wolno jej monopolizować przepustowości połączenia. Rosjanie oceniają, że to prawo nie powinno dotyczyć nowej magistrali. Komisja jeszcze nie ogłosiła swej ostatecznej oceny.

Po spotkaniu przedstawicieli Gazpromu z komisarzem ds. energii i klimatu Miguelem Ariasem Canetem, brukselski urzędnik powtórzył stanowisko, że Nord Stream 2 może powstać tylko w zgodzie z unijnym prawem.

– Juncker nie może jechać do Rosji bez położenia czegoś na stół negocjacyjny – twierdzi Judy Dempsey, analityczka Carnegie Europe. – W moim przekonaniu przedstawi określoną propozycję warunków, jakie Rosja będzie musiała spełnić, jeśli chce iść naprzód z Nord Stream 2.

W przekonaniu Dempsey ma to być szereg gwarancji i regulacji, które uspokoją krytyków inwestycji. Według promotorów projektu zwiększy on bezpieczeństwo dostaw do Europy. Mimo to, Międzynarodowa Agencja Energii oceniła, że projekt nie ma znaczenia w tym zakresie, a ponadto w warunkach nadpodaży gazu jest bezcelowy ekonomicznie. Potwierdzałoby to opinie krytyków, że inwestycja ma cel polityczny, czyli zwiększenie zależności Europy Środkowo-Wschodniej od gazu z Rosji i osłabienie pozycji Ukrainy.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X