AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz. Energetyka gazowaOnetWykop

Kolejne uderzenie w infrastrukturę krytyczną Estonii po wycieku Balticconnector szkodzi też Szwecji

Flagi Szwecji i NATO. Fot. Wikimedia Commons

Flagi Szwecji i NATO. Fot. Wikimedia Commons

Kabel telekomunikacyjny ze Szwecji do Estonii został zniszczony w tym samym czasie co gazociąg Balticconnector z Estonii do Finlandii w sprawie którego toczy się śledztwo z podejrzeniem sabotażu. Choć kabel nadal działa, przyczyna pozostaje nieznana. Szwecja czeka na ratyfikację członkostwa w NATO.

Siódmego października 2023 roku doszło do wycieku gazociągu Balticconnector łączącego Estonię i Finlandię. Został wówczas także zniszczony kabel komunikacyjny mu towarzyszący. Śledczy badają sprawę z podejrzeniem celowego sabotażu. Trwają spekulacje na temat udziału Rosji ze względu na obecność statków pływających blisko pod banderą rosyjską i chińską.

Jeden ze statków to NewNew Polar Bear pływający pod banderą Hong Kongu a drugi to Sevmorput z floty Atomflot, która to uznaje podejrzenia o udział w uszkodzeniu kabla do Estonii za „bezpodstawne”, bo jej statek przepływał w momencie zdarzenia nad infrastrukturą bez zwalniania tempa. Tymczasem jednostka chińska miała zauważalnie zwolnić przepływając nad Balticconnectorem w momencie zdarzenia wywołującego aktywność sejsmiczną wykrytą w Norwegii.

Uszkodzenie kabla szwedzko-estońskiego nastąpiło poza wodami terytorialnymi oraz wyłączną strefą ekonomiczną tych krajów, jednak blisko uszkodzeń Balticconnector, według radio EER z Estonii około 50 km na zachód od wyspy Hiiumaa.

NATO zapewniło Reutersa o tym, że przygląda się blisko tej sprawie. Estonia i Finlandia są członkami Sojuszu, a Szwecja jest kandydatem czekającym na ratyfikację członkostwa we wszystkich krajach należących do niego.

Sabotaż gazociągów Nord Stream 1 i 2 z 26 września 2022 roku zapoczątkował serię incydentów z udziałem infrastruktury krytycznej na Zachodzie. Unia Europejska i NATO zacieśniły współpracę na rzecz jej ochrony.

Reuters / Wojciech Jakóbik

https://biznesalert.pl/jakobik-energetyku-pilnuj-baltyku-bo-jest-wciaz-na-celowniku/


Powiązane artykuły

USA naciskają na Hiszpanie by zwiększyła prawie pięciokrotnie wydatki na obronność

Szef dyplomacji USA Marco Rubio naciskał podczas spotkania w Waszyngtonie na swojego hiszpańskiego odpowiednika Jose Manuela Albaresa, by Hiszpania zwiększyła...

Upadek szwedzkiego giganta. Prace straci ponad 900 osób

Szwedzka firma Northvolt, specjalizująca się w produkcji akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych, oficjalnie zakończy swoją działalność. W marcu 2025 roku...
Rafineria PCK w Schwedt

Niemiecka rafineria truje? Polska domaga się dostępu do danych, których Berlin nie udostępnił

Na mocy niemieckiego specpozwolenia rafineria Schwedt może emitować dwutlenek siarki przekraczając nawet pięciokrotnie unijne normy. Minister Hennig-Kloska zwróciła się do...

Udostępnij:

Facebook X X X