EnergetykaOZE

Kaczerowski: Wiatr jest przewidywalny. Cyklon Bennet i dni bezwietrzne to wyjątki

– Ponad 5 GW energii z lądowych farm wiatrowych, to nie rekord, ale wynik bardzo dobry. To rezultat warunków atmosferycznych, których wystąpienie jest potwierdzeniem potencjału i efektywności instalacji wiatrowych w Polsce – powiedział Michał Kaczerowski, prezes Ambiens, w rozmowie z BiznesAlert.pl.

– Trwające obecnie przedwiośnie to jeden bardziej wietrznych okresów w ciągu roku, kiedy można spodziewać wzrostu dopływu energii wytwarzanej przez wiatraki. W Polsce można ją pozyskiwać praktycznie o każdej porze roku, najdłuższe okresy słabych wiatrów charakteryzują lato. Takie dni jak wczoraj (5 marca) nie zdarzają się jednak często. Jak radzić sobie z wyzwaniem, które stawiają przed energetyką? Należy działać efektywnie, poprzez zarządzanie odpowiednio wcześnie podażą, jak również uelastyczniać stronę popytową. Trzeba też pamiętać o budowie nowych połączeń elektroenergetycznych między krajami UE. Prognozy pogody są coraz trafniejsze w dłuższych horyzontach, co czyni energetykę wiatrową przewidywalną. – powiedział Michał Kaczerowski.

Rozmówca BiznesAlert.pl zaznaczył, że filozofią Unii Energetycznej jest integracja rynków energii krajów sąsiednich. Podyktowana jest rozwojem źródeł odnawialnych. – Widać to doskonale, kiedy nad Europą przechodzi niż. Jego tor wiedzie przez Wyspy Brytyjskie, Morze Północne, dalej Skandynawię i kraje bałtyckie,, aż po Europę wschodnią, gdzie się wypełnia i zanika. Dzięki takim zjawiskom pogodowym możemy wytwarzać zeroemisyjną, tanią energię elektryczną, a jej ewentualne nadwyżki sprzedawać sąsiadom. To czysty zysk.

Pytany o to, jak radzić sobie ze skokowym spadkiem lub wzrostem energii elektrycznej z wiatru, uznał za dobre przykłady działania Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Danii. Kraje te mają więcej zainstalowanych mocy energii wiatrowej. Nie mają przy tym problemu z ich bilansowaniem, bo robią to z wykorzystaniem zróżnicowanych źródeł: fotowoltaiki, hydroenergetyki, gazu i magazynów energii.

Kaczerowski przyznał, że dzień po Cyklonie Bennet wytwarzanie energii z wiatru musi spaść, ale kolejny przyniesie ponowne wzrosty do poziomu 30 procent wykorzystania mocy zainstalowanej. – Pojedyncze dni z gwałtownym udziałem energii z wiatru lub jej niedoborem to sytuacje wyjątkowe, które w ciągu roku można policzyć na palcach jednej ręki. Wiatr jest bardzo przewidywalny i Polskie Sieci Elektroenergetyczne wiedziały już kilka dni temu, że będzie można spodziewać się nagłego wzrostu produkcji energii z tych źródeł. Sprawdzalność prognoz PSE dla wybranych dni sięga nawet 97-98 procent. – przypomniał nasz rozmówca.

Piątego marca silny wiatr w Polsce wiał równomiernie na terenie całego kraju. – To nie zdarza się często. Warto przy dywersyfikacji źródeł energii myśleć również o dywersyfikacji lokalizacyjnej tak, aby nowe moce wytwórcze, w tym wiatraki, były rozproszone na terenie całej Polski. Ze środowiskowego i systemowego punktu widzenia farmy wiatrowe są nam potrzebne na morzu i na lądzie, w różnych częściach kraju. Warto pamiętać, że każdorazowo deweloperzy nowych projektów weryfikują precyzyjnie warunki wiatrowe danej, konkretnej lokalizacji za pomocą analizy danych lub w oparciu o własne pomiary – skonstatował.

Cyklon Bennet rozkręca farmy wiatrowe w Polsce


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X