Kanada chce słać LNG na Ukrainę. Gaz dotrze przez Polskę albo Litwę

5 kwietnia 2016, 06:00 Alert

(RIA Novosti/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Gazowiec Al Nuaman w Świnoujściu. Fot. Gaz-System
Gazowiec Al Nuaman w Świnoujściu. Fot. Gaz-System

Kanada rozważa możliwość dostaw LNG na Ukrainę w ramach programu niezależności energetycznej, poinformował dziennikarzy minister energetyki tego kraju, James Carr.

– Wysłaliśmy na Ukrainę naszą grupę ekspertów i będziemy kontynuowali pracę w tym kierunku – odpowiedział Carr na pytanie agencji RIA Novosti o to, czy Kanada zamierza dostarczać nad Dniepr LNG. Stwierdził, że dostawa gazu do Europy poprawi stan niezależności energetycznej sojuszników. Według niego ,,w przyszłości powstanie pula dostawców LNG do Europy, w której znajdzie się Kanada”.

Pomimo, że projekty gazoportów eksportowych w Ameryce Północnej są realizowane w okresie niskich cen surowców energetycznych, co zmniejsza ich rentowność, będą to ,,bardzo ważne inwestycje, które zostaną zrealizowane przez sektor prywatny oraz wsparte przez istotne inicjatywy ustawodawcze proponowane przez państwo”. Jak twierdzi Carr projekty te są przedmiotem rozmów na różnych szczeblach władz w Kanadzie.

Ukraina chce sprowadzać LNG z Litwy przez Polskę…

Jak informowała na początku grudnia ubiegłego roku służba prasowa ukraińskiego prezydenta  Petro Poroszenko zaproponował Litwie usługi ukraińskich spółek przy budowie gazociągu Polska-Litwa. Odpowiednia propozycja została złożona podczas zeszłorocznego  spotkania Poroszenki z litewskim premierem Algirdasem Butkeviciusem w Brukseli. Ukraińcy chcieli sięgnąć po dostawy LNG z Kłajpedy przy wykorzystaniu sieci przesyłowej Białorusi, ale Mińsk odmówił. Tamtejszy system jest pod kontrolą Gazprom Belarus, spółki-córki rosyjskiego Gazpromu.

Planowany gazociąg Polska-Litwa (Gas Interconnector Poland-Lithuania – GIPL) o średnicy 700 mm połączy litewską tłocznie gazu w Jauniūnai z polską Rembelszczyzną.  Całkowita długość planowanego gazociągu wynosi 534 km, z czego około 357 km będzie przebiegać na terytorium Polski i około 177 km na terytorium Litwy. Szacowana całkowita wartość projektu GIPL to 558 milionów euro, z czego na terytorium Polski jest to 422 miliony euro, a na terytorium Litwy 136 milionów euro. Oprócz wsparcia finansowego z instrumentu CEF, część kosztów projektu GIPL na terenie Polski zostanie pokryta w ramach rekompensaty transgranicznej udzielonej przez Łotwę, Litwę i Estonię. Oddanie połączenia gazowego GIPL planowane jest na początek 2020 roku.

…albo bezpośrednio z Polski

– Uruchomienie terminala LNG w polskim mieście Świnoujście „w sposób oczywisty zwiększa energetyczną niezależność Polski. Może też pomóc w tym samym zakresie Ukrainie” – powiedział premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk 15 grudnia podczas spotkania z prezydentem RP Andrzejem Dudą.

Ukraina liczy także na realizację połączenia gazowego pomiędzy Polską a Ukrainą. W listopadzie 2014 roku Kijów  zaproponował Słowacji przy udziale Polski oraz Węgier stworzenie hubu gazowego na granicy z Unią Europejską. Dawałby on możliwość magazynowania ponad 30 mld m3 surowca z perspektywą zwiększenia wolumenu do 50-55 mld m3.

– Tę perspektywę można zrealizować poprzez przyłączenie gazociągu Polska-Ukraina do projektu europejskiego Korytarza Północ-Południe – mówił w sierpniu ubiegłego roku Ihor Prokopiw, dyrektor Ukrtransgazu. Jego zdaniem budowa wspomnianego połączenia, dzięki przyłączeniu do Korytarza Północ-Południe otworzy Ukrainie dostęp do europejskiego rynku gazowego przez system interkonektorów (Polska-Niemcy, Polska-Słowacja, Polska-Czechy, Polska-Litwa oraz pozostałe) a także do terminala LNG w Świnoujściu.

17 grudnia 2014 roku Uktransgaz oraz Gaz-System SA, podpisały umowę w sprawie współpracy dotyczącej przygotowania studium wykonywalności projektu konsolidacji polskiego oraz ukraińskiego systemu gazowego. Dokument przewidywał nie tylko integrację systemów gazowych obu państw w celu zwiększenia wielkości importowanego gazu na Ukrainę z Europy przez Polskę a także zabezpieczenia dostaw europejskiego surowca dla ukraińskich magazynów oraz jego dalszych dostaw dla konsumentów w Unii Europejskiej.

Na terytorium Ukrainy głównym wariantem jest rozbudowa interkonektora gazowego Drozdowicze-Blicze-Wolica o długości 110 km i przepustowości 8 mld m3 rocznie w kierunku Ukraina-Polska. Szacowany koszt budowy wspomnianej magistrali wynosi 245 mln dolarów. W kwietniu Gaz-System podpisał umowę z Ukrtransgazem o współpracy w ramach planowanej już wcześniej modernizacji połączenia gazowego w Drozdowiczach i budowy gazociągu Hermanowice-Strachocina, który pozwoli zwiększyć moce przesyłowe na rewersie polsko-ukraińskim. Jest to element realizacji projektu Korytarza Północ-Południe. Projekt ma dofinansowanie Unii Europejskiej. Ukraińcy starają się o podobne środki dla swojego odcinka połączenia. Więcej o Gazociągu Polska-Ukraina w analizie BiznesAlert.pl. Kijów rozważał również budowę własnego terminala LNG w pobliżu Odessy. Ze względu na brak środków i decyzji rządu ukraińskiego projekt nie został zainicjowany.