Kantar: Górnicy chcą głosować na PiS i Hołownię. Ufają mu bardziej niż premierowi

20 maja 2021, 07:00 Alert

Badanie kwietniowe Kantar Public na rzecz Instytutu Jagiellońskiego przeprowadzone wśród górników oraz ich rodzin w zagłębiu wydobycia węgla w Polsce pokazuje, że będą głosować na rządzące Prawo i Sprawiedliwość, partię Szymona Hołowni lub jeszcze nie wiedzą na kogo oddać głos. Ufają bardziej Hołowni niż premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Badanie Kantar Public dla Instytutu Jagiellońskiego na temat preferencji wyborczych górników w Polsce. Fot. Instytut Jagielloński
Badanie Kantar Public dla Instytutu Jagiellońskiego na temat preferencji wyborczych górników w Polsce. Fot. Instytut Jagielloński

Górnicy posiadają lepsze od swoich partnerów i mieszkańców miast śląskich opinie dotyczące oceny rządu, kierunku biegu spraw w Polsce, czy polskiej gospodarki. Jednak wyróżniają się niższym zaufaniem do polityków ogólnokrajowych, niższą frekwencją wyborczą oraz wyższym odsetkiem osób niezdecydowanych w związku z preferencjami politycznymi. Rzadziej są oni skłonni oddać swój głos na partię rządzącą oraz Koalicję Obywatelską, częściej zawierzając partii Szymona Hołowni Polska 2050. Jednocześnie częściej wśród górników są osoby o poglądach lewicowych, a rzadziej – prawicowych.

– Górnicy nie są zgodni co do wagi wyborów ogólnopolskich na Śląsku – 40 procent z nich nie zgadza się z opinią, że kto wygrywa na Śląsku, ten wygrywa w całej Polsce. Dodatkowo, zdecydowana większość z nich uważa, że to partie polityczne oraz rząd są instytucjami, które pogorszyły sytuację górników. To przekonanie może przekładać się na brak chęci udziału w wyborach ogólnopolskich – podaje Kantar.

26 procent ankietowanych górników ufa rządowi, a 36 procent Unii Europejskiej. Polski rząd cieszy się największym zaufaniem wśród górników, w której to grupie odpowiedzi „raczej ufam” udzieliło 26 procent badanych. Co piąty partner oraz mieszkaniec ufa władzom krajowym. W przypadku Unii Europejskiej, to mieszkańcy częściej ufają organizacji (42 procent). Wśród górników oraz ich partnerów widoczna jest większa nieufność. Odsetek osób, które ufają UE w grupach badanych powiązanych z górnictwem jest zbliżony: 36 procent górników oraz 35 procent partnerów wskazało pozytywną odpowiedź na to pytanie.

21 procent górników biorących udział w badaniu zagłosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość, 20 procent na Polskę 2050 Szymona Hołowni, 11 procent na Koalicję Obywatelską, 8 procent na Konfederację, 4 procent na Koalicję Polską – Polskie Stronnictwo Ludowe, 4 procent na Lewicę, 2 procent na Kukiz’15. 26 procent ankietowanych pracowników kopalni jeszcze nie wie na kogo odda głos.

W porównaniu do pozostałych badanych grup – wyraźna jest różnica w głosowaniu na Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskuje częściej głosy partnerów. Górnicy chętniej głosują na Konfederację, a rzadziej – na Lewicę. Mieszkańcy niepowiązani z górnictwem natomiast są mniej skłonni do oddania głosu na partię Szymona Hołowni.

Kantar informuje, że największym zaufaniem wśród górników cieszy się Szymon Hołownia (21 procent). Na drugim miejscu uplasował się Mateusz Morawiecki (15 procent). Trzecie miejsce w rankingu zaufania w tej grupie zawodowej należy do Jerzego Buzka (14 procent) oraz Beaty Szydło (14 procent). Prezes Prawa i Sprawiedliwości może liczyć na zaufanie 13 procent górników, natomiast Grzegorz Schetyna – 11 procent. Pozostałych polityków wskazywał mniej niż jeden na dziesięciu górników.

– Jednakże analizując ocenę netto, czyli różnicę odsetka osób, którzy ufają i odsetka osób, które nie ufają danemu politykowi, możemy zaobserwować, że w przypadku wszystkich wymienionych polityków oceny negatywne przeważają nad pozytywnymi. W takim rankingu liderem wciąż jednak pozostaje Szymon Hołownia, następnie na drugim miejscu występuje Jerzy Buzek. Kolejnymi politykami ze stosunkowo dobrymi notami są lokalni politycy (Janusz Kowalski, Łukasz Kohut, Artur Soboń oraz Krzysztof Tchórzewski), którzy, ze względu na mniejszą rozpoznawalność, w prostym rankingu zaufania uzyskują niższe noty, niż politycy ogólnopolscy – stwierdza Kantar.

Badanie zostało przeprowadzone w kwietniu na próbie 600 mieszkańców Rudy Śląskiej, Brzeszcza, Rybnika, Jastrzębia, Bierunia, Libiąża, Mysłowic i Czechowic Dziedzic. Wzięło w nim udział 150 górników, 150 ich partnerów i 300 mieszkańców niezwiązanych z górnictwem. Technika wykorzystana w badaniu to CAPI, czyli wywiady bezpośrednie wspierane komputerowo.

Katar Public/Wojciech Jakóbik

Roszkowski: Górnicze związki zawodowe to generator problemów w polskim przemyśle