InfrastrukturaLotniskaWszystko

Karpiński: Decyzja KE jest kluczowa dla przyszłości LOT-u

Komisja Europejska zatwierdziła Plan Restrukturyzacji PLL LOT, tym samym uznając za zgodną z prawem UE pomoc publiczną udzieloną narodowemu przewoźnikowi. Pozytywna decyzja KE stanowi kolejny krok w procesie uzyskania pełnej rentowności przez spółkę.

– Komisja Europejska ostatecznie potwierdziła dziś, że pomoc dla LOT-u została udzielona zgodnie z prawem, a plan naprawczy przewoźnika idzie w dobrym kierunku i jest wdrażany zgodnie z unijnymi przepisami. Zgoda KE jest kluczowa dla przyszłości LOT-u. Byliśmy w stałym kontakcie z KE i cieszy, że pozytywna decyzja została wydana wcześniej niż planowano. To potwierdza dobrą współpracę między przedstawicielami Komisji, Ministerstwa Skarbu i LOT-u. Dziękuję załodze spółki i wszystkim osobom, które przyczyniły się do wspólnego sukcesu – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.

 

Jak powiedział Włodzimierz Karpiński, LOT, jako linia lotnicza, która koncentruje swoją działalność w Polsce, ma strategiczny charakter dla rozwoju krajowego rynku przewozów lotniczych. Działalność przewoźnika gwarantuje możliwość zapewnienia bezpośrednich połączeń z Polski do głównych miast w Europie i Ameryce Północnej. Uzdrowienie i dalszy rozwój LOT-u oznaczają także utrzymanie tysięcy miejsc pracy w branży. LOT jest również jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek na świecie. Dlatego MSP oczekuje od zarządu spółki dalszej intensywnej pracy.

Decyzja KE kończy formalne postępowanie wobec PLL LOT. W 2013 roku LOT odnotował po raz pierwszy od sześciu lat zysk netto w wysokości 26 milionów złotych.

– LOT ma za sobą długi i bardzo trudną restrukturyzację. Oczekujemy dokończenia tego procesu, co formalnie nastąpi w październiku 2015 r. Wtedy też LOT będzie mógł otwierać nowe połączenia. Zadania, które stawiamy teraz przed spółką to utrzymanie pozycji jako wiodącego przewoźnika lotniczego w Europie Środkowo-Wschodniej, intensyfikacja prac nad wieloletnią strategią, wykorzystanie potencjału, w tym samolotów B787 Dreamliner oraz aktywne poszukiwanie inwestora strategicznego. Prognozy rynku lotniczego dla Europy Zachodniej mówią o jego ok. 3,5 proc. wzroście.  W tym samym czasie przewozy w Europie Środkowo–Wschodniej, w tym w Polsce, będą rosły w tempie około 6 – 7 procentowym.  Ważne, by z szybkiego rozwoju rynku skorzystał także LOT – powiedział Włodzimierz Karpiński.

Źródło: Ministerstwo Skarbu Państwa


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Strajk we Francji. Odwołano 40 procent lotów

Na skutek strajku we Francji odwołano około 40 procent paryskich lotów. Dyrektor Ryanair określił je jako niedopuszczalne. Pierwszego dnia, w...

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Udostępnij:

Facebook X X X