Karpiński: Współpraca PGNiG-Chevron przyspieszy poszukiwania gazu łupkowego

1 kwietnia 2014, 11:07 Energetyka

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i Chevron Polska Energy Resources podpisały umowę o współpracy przy poszukiwaniu gazu z łupków w Południowo-Wschodniej Polsce.

– To doskonały przykład współpracy na zasadzie WIN-WIN. Dzięki tej umowie PGNiG zyskała branżowego partnera ze światowym doświadczeniem w segmencie up-stream, zwłaszcza w zakresie złóż niekonwencjonalnych, i z dużym zapleczem finansowym. Z kolei PGNiG to dla amerykańskiej firmy partner z bezcennym doświadczeniem pracy w lokalnych warunkach i dobrą znajomością krajowej specyfiki. Współpraca przy poszukiwaniu gazu z łupków w Południowo-Wschodniej Polsce umożliwi obu stronom obniżenie kosztów i przyspieszenie prac poszukiwawczych – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.

W ramach podpisanej umowy spółki mają dokonać wspólnej oceny zasobów gazu łupkowego na czterech koncesjach poszukiwawczych w Południowo-Wschodniej Polsce, dwóch koncesjach PGNiG (Tomaszów Lubelski i Wiszniów-Tarnoszyn) oraz dwóch należących do spółki Chevron (Zwierzyniec i Grabowiec). Dokładny zakres i harmonogram prac poszukiwawczych ustali komitet techniczny (tzw. Joint Technical Comittee), w skład którego wejdą przedstawiciele obu spółek.

W ramach umowy strony wymienią się danymi geologicznymi odnośnie obszaru koncesji objętych współpracą i doświadczeniami uzyskanymi przy dotychczasowych pracach poszukiwawczych. Wśród planowanych działań jest między innymi wykonanie odwiertu poszukiwawczego.

– Liczę, że tego typu inicjatywy współpracy między firmami i przyjęcie przez sejm zmian regulacyjnych w prawie geologicznym i górniczym, przyczynią się do intensyfikacji w tym roku prac nad poszukiwaniem gazu z łupków. Kolejne odwierty rozpoznawcze przybliżają nas do możliwie precyzyjnego oszacowania potencjału wydobycia węglowodorów w Polsce ze złóż niekonwencjonalnych – powiedział Włodzimierz Karpiński.

Wartość inwestycji spółek Skarbu Państwa w poszukiwania złóż gazu łupkowego wyniesie około 5 mld zł do 2016 r.