font_preload
PL / EN
Alert 23 października, 2017 godz. 14:45   
KOMENTUJE: viden

Kaspersky: Damy nasz kod do sprawdzenia niezależnym ekspertom

kaspier Eugene Kaspersky od dawna jest oskarżany o związki z rosyjskim wywiadem (fot. Kaspersky Lab)

Firma Kaspersky Lab zapowiedziała, że udostępni ekspertom od cyberbezpieczeństwa kod źródłowy swoich programów. Mają oni orzec, czy stosowanie oprogramowania antywirusowego wyprodukowanej przez rosyjską firmę jest bezpieczne – podaje Reuters.

Kaspersky Lab jest oskarżany o współpracę z rosyjskimi służbami i przekazywanie im informacji na temat użytkowników, a nawet wykradanie plików z komputerów.

Aktualizacje Kaspersky Lab do sprawdzenia

Kaspersky, walczący o utrzymanie dobrej pozycji na rynku, zapowiedział przekazanie kodu swoich programów “niezależnym ekspertom”. Mają oni także sprawdzać przyszłe aktualizacje aplikacji. Program ma się rozpocząć w pierwszym kwartale przyszłego roku.

– Nie mamy nic do ukrycia. Podejmując takie działania będziemy mogli zwiększyć zaufanie do naszej firmy i lepiej chronić ludzi na całym świecie – powiedział szef firmy Jewgienij Kaspierski. Systemy Kaspersky Lab stosuje ok. 400 mln użytkowników na całym świecie.

Zakaz korzystania z antywirusa Kaspersky Lab

W zeszłym miesiącu amerykańska administracja ogłosiła zakaz korzystania z oprogramowania Kaspersky Lab przez urzędy centralne. Podejrzenia dotyczące działalności rosyjskiej firmy są bardzo poważne. Według amerykańskich mediów, wywiad Izraela wykrył, że programy Kaspersky Lab mogą wykradać dane z komputerów. W ten sposób na utratę kluczowych dokumentów miała zostać narażona między innymi amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

Rosjanie zaprzeczają tym doniesieniom i przekonują, że nie współpracują ze służbami.

Reuters