Kaspersky: Damy nasz kod do sprawdzenia niezależnym ekspertom

23 października 2017, 14:45 Alert

Firma Kaspersky Lab zapowiedziała, że udostępni ekspertom od cyberbezpieczeństwa kod źródłowy swoich programów. Mają oni orzec, czy stosowanie oprogramowania antywirusowego wyprodukowanej przez rosyjską firmę jest bezpieczne – podaje Reuters.

Eugene Kaspersky
Eugene Kaspersky od dawna jest oskarżany o związki z rosyjskim wywiadem (fot. Kaspersky Lab)

Kaspersky Lab jest oskarżany o współpracę z rosyjskimi służbami i przekazywanie im informacji na temat użytkowników, a nawet wykradanie plików z komputerów.

Aktualizacje Kaspersky Lab do sprawdzenia

Kaspersky, walczący o utrzymanie dobrej pozycji na rynku, zapowiedział przekazanie kodu swoich programów “niezależnym ekspertom”. Mają oni także sprawdzać przyszłe aktualizacje aplikacji. Program ma się rozpocząć w pierwszym kwartale przyszłego roku.

– Nie mamy nic do ukrycia. Podejmując takie działania będziemy mogli zwiększyć zaufanie do naszej firmy i lepiej chronić ludzi na całym świecie – powiedział szef firmy Jewgienij Kaspierski. Systemy Kaspersky Lab stosuje ok. 400 mln użytkowników na całym świecie.

Zakaz korzystania z antywirusa Kaspersky Lab

W zeszłym miesiącu amerykańska administracja ogłosiła zakaz korzystania z oprogramowania Kaspersky Lab przez urzędy centralne. Podejrzenia dotyczące działalności rosyjskiej firmy są bardzo poważne. Według amerykańskich mediów, wywiad Izraela wykrył, że programy Kaspersky Lab mogą wykradać dane z komputerów. W ten sposób na utratę kluczowych dokumentów miała zostać narażona między innymi amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

Rosjanie zaprzeczają tym doniesieniom i przekonują, że nie współpracują ze służbami.

Reuters