Amerykańska administracja ma zakaz korzystania z produktów Kaspersky Lab

14 września 2017, 09:30 Alert

Rządowe agencje i ministerstwa w Stanach Zjednoczonych nie mogą korzystać z oprogramowania rosyjskiej firmy Kaspersky Lab – zdecydował resort bezpieczeństwa narodowego USA. Instytucje będą miały trzy miesiące na ich zastąpienie innymi produktami.

Kaspersky Lab
Oprogramowanie Kaspersky Lab należy do najpopularniejszych na świecie (fot. Wikipedia/CC)

“Produkty antywirusowe i inne rozwiązania firmy Kaspersky mają szeroki dostęp do plików na komputerach, na których są zainstalowane. Może to zostać wykorzystane przez wrogich użytkowników cyberprzestrzeni” – czytamy w komunikacie resortu bezpieczeństwa.

Urząd dodał, że jest “zaniepokojony związkami między niektórymi pracownikami Kaspersky’ego oraz rosyjskim wywiadem i innymi agencjami rządowymi”. Resort obawia się, że oprogramowanie może zostać wykorzystane do przejęcia przez Rosjan poufnych informacji o amerykańskiej administracji.

Kaspersky Lab na cenzurowanym

W ciągu 30 dni amerykańskie instytucje muszą określić, jakich produktów rosyjskiej firmy używają. Kolejne 30 dni ma zająć opracowanie planu ich usunięcia. Po 90 dniach od ogłoszenia decyzji departamentu bezpieczeństwa narodowego rządowe agencje i inne urzędy będą musiały rozpocząć proces zastępowania programów Kaspersky Lab innymi produktami.

Działalność rosyjskiej firmy od dawna niepokoi amerykańską administrację. Waszyngton i Pentagon oskarżają Kaspersky Lab o bliskie związki z wywiadem. Firma odpiera te zarzuty i twierdzi, że jest zwykłym producentem oprogramowania.

Jak informowaliśmy w tym tygodniu, Best Buy, duża sieć sklepów z elektroniką, wycofała ze sprzedaży produkty tej firmy.

BiznesAlert.pl