Katar kupił francuskie myśliwce

5 maja 2015, 13:20 Alert

(AFP/RIA Novosti/Piotr Stępiński)

Dassault Rafale. Fot. Wikimedia Commons
Dassault Rafale. Fot. Wikimedia Commons

Jak informuje agencja AFP podczas swojej wizyty w Doha francuski prezydent Francois Hollande podpisał kontrakt na dostawę dla Kataru myśliwców typu Rafale.

Umowa będąca wynikiem długotrwałych negocjacji pomiędzy Francją a Katarem dotyczy dostawy dwudziestu czterech myśliwców. Jej wartość wynosi 6,3 mld euro.

W kwietniu Francja zawarła podobną umowę na dostawę trzydziestu sześciu samolotów do Indii.

Rafale jest to francuski, wielozadaniowy myśliwiec czwartej generacji zaprojektowany przez firmę Dassualt Avation. Pierwszy jego lot odbył się w 1986 roku. Do służby w francuskich siłach morskich oraz lotniczych został przyjęty odpowiednio w 2004 i 2006 roku.

Myśliwiec Rafale jest w pełni projektem francuskim. Na chwilę obecną jest on ostatnim europejskim projektem zrealizowanym bez żadnej zagranicznej pomocy.

Po raz pierwszy francuski myśliwiec, w warunkach bojowych, został wykorzystany w marcu 2007 roku podczas operacji NATO w Afganistanie. Brał on także udział w operacji Sojuszu Północnoatlantyckiego w marcu 2011 roku przeciwko wojskom Kadafiego. Przetarg na dostawę Rafaela do Indii został rozstrzygnięty w 2012 roku. Wówczas francuski myśliwiec wygrał z rosyjskim MIG-iem-35, z europejskim Eurofighter Typhoon, szwedzkim SAAB JAS-39 Grippen, a także amerykańskim F-16 oraz Boeingiem F/A-18E/F. W lutym tego roku Dassualt podpisał umowę dotyczącą dostaw dla Egipyu dwudziestu czterech myśliwców typu Rafael.