Katar przeprowadzi największy projekt LNG na świecie

9 lutego 2021, 10:15 Alert
Terminal Katar LNG

Ósmego lutego 2021 roku Qatar Petroleum, największy producent LNG na świecie, podpisał kontrakt na rozwój pierwszej fazy projektu North Field, który ma zwiększyć produkcje LNG o 40 procent do 2026 roku. 

Nowa inwestycja na rynku LNG

Według firmy konsultingowej Wood Mackenzie, jest to największy pojedynczy projekt rozwoju LNG na świecie. Dzięki niemu produkcja LNG ma wzrosnąć z obecnych 77 mln mtpa (milion ton rocznie) do 110 mln mtpa w 2026 roku. Wydobycie na polu North Field ma zacząć się w czwartym kwartale 2025 roku i osiągnąć pełną moc w 2027 roku. Całkowity koszt projektu szacuje się na 28,7 mld dolarów, co stanowi największą inwestycję w sektorze energetycznym ostatnich lat i największą inwestycję w branży LNG.

W niedalekiej przyszłości mają rozpocząć się rozmowy z potencjalnymi partnerami QP w projekcie. Wymienia się tutaj m.on ExxonMobil, Shell oraz Total. Po zakończeniu pierwszej fazy, rozpocząć się ma rozbudowa o drugą fazę, która ma podnieść produkcje LNG do 126 mln mpta w 2027 roku. Według Saad al-Kaabim ministra energetyki Kataru i jednocześnie prezesa QP, nie jest wykluczone, że wolumen ten będzie jeszcze bardziej zwiększany w przyszłości.

Reuters/Mariusz Marszałkowski

Powrót LNG z USA do Europy nie pozwoli Gazpromowi windować ceny gazu