AlertEnergetykaRopa

Katar interesuje się Rosnieftem w Niemczech w przeddzień decyzji o losie Rafinerii Schwedt

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Katarski fundusz narodowy interesuje się inwestycją w spółkę córkę rosyjskiego koncernu Rosnieft w Niemczech – podaje niemieckie medium publiczne rrb24. Dwie firmy, należące do Rosnieftu, posiadają udziały o łącznej wartości 54 procent w Rafinerii Schwedt.

Informacja ta pojawiła się w istotnym momencie, bo już 10 września niemiecki rząd ogłosi swoją decyzję na temat ewentualnego przedłużenia powiernictwa nad udziałami w zakładzie rafineryjnym w Schwedt. Powiernictwo to zostało wystosowane na okres 6 miesięcy. Pierwszy raz nałożono ten mechanizm na udziały Rosnieftu we wrześniu 2022 roku.

– Według niemieckiego rządu, Urząd Kanclerski kilkakrotnie kontaktował się z rządem Kataru w ostatnich miesiącach w sprawie możliwości inwestycyjnych w Niemczech i sytuacji gospodarczej. Zostało to potwierdzone przez rzecznika rządu dla agencji informacyjnej Reuters w środę – podaje niemieckie medium publiczne rrb24.

Niemiecki poseł Partii Lewicy i były minister finansów Brandenburgii Christian Görke zwrócił uwagę, że Katar posiada obecnie 20 procent udziałów w spółce-matce, rosyjskiej firmie Rosnieft.

W publikacji rrb24 pojawiła się poważna dezinformacja, jakoby udziały koncernu Shell (37,5 procent) zmieniły właściciela z początkiem bieżącego roku. Informacja ta jest nieprawdziwa i jest sugestią, mającą na celu podniesienie wartości rynkowych tych udziałów. Do transakcji i sprzedaży udziałów nie doszło.

Rafineria PCK to piąta co do wielkości niemiecka rafineria, która eksportuje paliwa także do zachodniej Polski. Zakład nie posiada aktualnie pozwolenia na emisje dwutlenku siarki. Z raportów wynika, że są one wysokie ze względu na techniczne zaniechania, najwyższe z wszystkich niemieckich i polskich rafinerii. Niemieckie państwo przez 6 lat udzielało Rafinerii Schwedt specpozwoleń.

rbb24 / Aleksandra Fedorska

RAPORT: Kazachska ropa płynie przez Polskę, a Norwegia zachłysnęła się zyskami


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X