Katastrofa w Meksyku pozbawia świat dodatkowej ropy. Baryłka znów drożeje

24 sierpnia 2021, 07:00 Alert

Pożar platformy naftowej w Meksyku pozbawił rynek 440 tysięcy baryłek ropy dziennie. To ilość większa od miesięcznej kwoty, o którą zwiększa podaż grupa OPEC+ w ramach porozumienia naftowego. Ropa drożeje.

Pożar platformy Pemexu. Fot. Twitter
Pożar platformy Pemexu. Fot. Twitter

Państwowy Pemex doświadczył pożaru platformy E Ku-A2 należącej do kompleksu przerobu gazu Ku-Maloob-Zaap w dniu 22 sierpnia po eksplozji, w wyniku której zmarł jeden pracownik a pięciu pozostaje zaginionych. Ogień został opanowany po kilku godzinach, ale spowodował niedobory gazu ziemnego używanego do potęgowania wydobycia ropy. To według dokumentów widzianych przez Reutersa spadło z 719 do 275 tysięcy baryłek dziennie.

Pemex nie podał informacji kiedy upora się z usterką i przywróci ropę na rynek. Baryłka drożeje od 23 sierpnia i sięga ponad 68 dolarów w przypadku Brent oraz 65 dolarów w przypadku WTI. Obie notują wzrost wartości o ponad 3 procent. Porozumienie naftowe OPEC+ zakłada stopniowe luzowanie układu i dostarczanie na rynek dodatkowych 400 tysięcy baryłek dziennie co miesiąc do grudnia 2022 roku.

Reuters/Wojciech Jakóbik