Katowice zmodernizują sortownię odpadów i poprawią się w recyklingu

24 lipca 2023, 15:30 Alert

Katowice otrzymają ponad 11 milionów złotych na modernizację linii sortowniczej odpadów. Ma ona usprawnić proces sortowania i recyklingu śmieci.

Katowice z lotu ptaka. Źródło: Wikipedia
Katowice z lotu ptaka. Źródło: Wikipedia

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej podpisało umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na dofinansowanie modernizacji linii sortowniczej odpadów zbieranych selektywnie.

– W poniedziałek została podpisana umowa na dofinansowanie modernizacji linii sortowniczej odpadów zbieranych selektywnie, która znajduje się w Zakładzie Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów MPGK w Katowicach – czytamy w komunikacie NFOŚiGW.

– Inwestycje w unowocześnianie maszyn służących zwiększeniu odzysku surowców nadających się do recyklingu to jeden z tych elementów, w które warto inwestować i który ma ogromne znaczenie dla mieszkańców Katowic – zarówno dziś, jak i w kolejnych latach, a nawet pokoleniach. Czystsze, zdrowsze środowisko wpływa na nas wszystkich – mówi Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic.

Całkowity szacunkowy koszt przedsięwzięcia to niemal 39 mln zł. Bezzwrotna dotacja z NFOŚiGW wyniesie ponad 11 mln zł, a preferencyjna pożyczka do 27 mln zł. Pozostałą kwotę MPGK pokryje z własnych funduszy.

Nowa, zmodernizowana sortownia będzie stanowić jeden z kluczowych elementów zintegrowanego systemu gospodarki odpadami w Katowicach. Rozbudowa ma pozytywnie wpłynąć na zwiększenie osiąganego poziomu odzysku surowcowego z odpadów. Według unijnych dyrektyw oczekiwany poziom przekazywanych odpadów surowcowych do recyklingu wzrasta z roku na rok – do 2035 roku powinien on wynieść 65 procent wszystkich odpadów komunalnych – podaje Polska Agencja Prasowa.

Polska Agencja Prasowa / Jędrzej Stachura

Zalegalizować butelki z przymocowaną nakrętką? Komu to potrzebne?